19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Apostołka apostołów

Ocena: 5
3911

Cierpienie doprowadziło ją do Chrystusa, i od tej chwili nie patrzyła wstecz.

fot. Jezus i Maria Magdalena, Tycjan - The Yorck Project (2002) 10.000 Meisterwerke der Malerei (DVD-ROM), distributed by DIRECTMEDIA Publishing GmbH. ISBN: 3936122202., Domena publiczna, Link

„Niewiasto, czemu płaczesz?” Poszła do grobu, by się pocieszyć, będąc blisko Niego, towarzysząc Mu, bo dla niej bez Pana nic nie warto. W pierwszej chwili nie poznaje Nauczyciela. Dopiero kiedy słyszy swoje imię, wypowiedziane w sposób bardzo osobisty, w jaki Pan Jezus zwraca się do każdej osoby. I to właśnie ona, jako pierwsza spośród uczniów, zobaczyła Zmartwychwstałego. Jej zostało powierzone pierwsze ogłoszenie zmartwychwstania – prawdy, która od owego momentu jest wciąż głoszona na świecie.

Tradycja zachodnia widziała w niej nawróconą jawnogrzesznicę. Papież Grzegorz Wielki (VI w.) w swoich homiliach jako pierwszy utożsamił Marię Magdalenę z Marią z Betanii, siostrą Łazarza i Marty, oraz z nieznaną z imienia jawnogrzesznicą, która namaściła Jezusowi nogi w domu Szymona. Ewangelie przekazują nam, że pochodziła z Magdali. Jak również, że Jezus wyrzucił z niej siedem złych duchów. Stwierdzenie to może oznaczać różne sytuacje bolesne, fizyczne lub psychiczne. W każdym razie cierpienie doprowadziło ją do Chrystusa, i od tej chwili nie patrzyła wstecz. Zrozumiała, że jej życie będzie miało sens tylko wtedy, gdy poświęci je na służbę Bogu i braciom.

Magdalena streszcza poniekąd życiorys każdego chrześcijanina: pokornym, ciągłym zaczynaniem od nowa, z miłością do Chrystusa, ufaniem Mu pomimo słabości. Ludzkość potrzebuje takich kobiet i mężczyzn, zdolnych uciekać się niestrudzenie do miłosierdzia Bożego, lojalnych u stóp krzyża, gotowych usłyszeć pośród zwykłych zajęć każdego dnia własne imię wypowiedziane przez Zmartwychwstałego.

Maria z Magdali trwa przy Jezusie, kiedy zabrakło Piotra i innych Apostołów. Jest świadkiem ukrzyżowania i śmierci Mistrza, zdjęcia Go z krzyża i złożenia do grobu. Wczesnym rankiem rusza wraz z dwoma innymi kobietami do tego miejsca, aby namaścić ciało Ukrzyżowanego. Ma zaszczyt być prima testis zmartwychwstania Pana, czyli pierwszą, która zobaczyła pusty grób, i pierwszą, która usłyszała prawdę o Jego zmartwychwstaniu.

Papież Franciszek zwracał uwagę „na wyraźne przeciwieństwo dwóch kobiet obecnych w ogrodzie: tym rajskim i tym zmartwychwstania. Pierwsza, Ewa, przyniosła śmierć tam, gdzie dotąd było życie; druga, Maria Magdalena, z miejsca śmierci, od grobu, obwieściła Życie”. Stała się przykładem prawdziwej i autentycznej ewangelizatorki, czyli zwiastunki Dobrej Nowiny, oznajmiającej wielkanocną radość. Niekończącego się „Alleluja!”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter