25 października
niedziela
Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Asyż św. Franciszka

Ocena: 3.32935
983

Całe życie św. Franciszka związane było z Asyżem, gdzie się urodził, nawrócił, założył zakon i gdzie chciał zakończyć ziemskie życie. Ślady świętego, ale także urok „kamiennego” średniowiecznego miasta przyciągają pielgrzymów i turystów.

fot.xhz

Kamienne miasto pełne jest zieleni na skwerkach, murach obrośniętych pnącymi roślinami. Kapliczki na budynkach i majolikowe płytki witają franciszkańskim pozdrowieniem: „Pace e Bene”.

Przybywającym do Asyżu udziela się franciszkańskie „Pokój i dobro”. – Miejsca zyskują atmosferę i charakter postaci z nimi związanych – ocenia ks. dr Andrzej Zając OFMConv., dyrektor Instytutu Studiów Franciszkańskich w Krakowie. – Wśród łask i darów Bóg objawił św. Franciszkowi, byśmy używali pozdrowienia „Niech Pan da Ci pokój” – wyjaśnia ks. Andrzej Zając genezę codziennego franciszkańskiego pozdrowienia.

 


SŁONECZNA PIEŚŃ

Pierwsze kroki pielgrzymi kierują zwykle do bazyliki św. Franciszka, wzniesionej dwa lata po śmierci świętego; dziś znajduje się tu też klasztor franciszkański.

Już następnego dnia po kanonizacji Franciszka, 17 lipca 1228 r., papież Grzegorz IX poświęcił miejsce pod budowę obecnej bazyliki i zmienił nazwę Wzgórza Piekielnego na Wzgórze Rajskie. W krypcie w trzypoziomowej świątyni złożono ciało św. Franciszka w skromnym grobowcu, otoczonym dziś kratą. Zostało tu przeniesione w 1230 r. z kościoła św. Jerzego. Obok św. Franciszka pochowani zostali najwierniejsi bracia: Leon, Rufin, Maseusz i Angelo.

– W tej części świątyni znajdują się rzeczy św. Franciszka, dziś cenne relikwie: sandał, habit i autograf świętego. Autograf to błogosławieństwo dla brata Leona, z uwielbieniem Boga i modlitwą napisane na pergaminie w Alwerni – mówi ks. Andrzej Zając. Gotycka bazylika w XV w. została rozbudowana o dziedziniec z pięknymi krużgankami.

O kolejnych etapach życia św. Franciszka opowiadają dobrze wyeksponowane w Asyżu punkty. W miejscu kościoła Chiesa Nuova, na placu o tej samej nazwie, znajdował się jego dom rodzinny. Ojciec Piotr Bernardone Marieoni, zajmujący się handlem suknem, był jednym z najzamożniejszych mieszkańców Umbrii. Ożenił się z Joanną, pochodzącą z francuskiego rodu Bourlemont. Obok kościoła znajdują się współczesne figury rodziców świętego. Za domem rodzinnym znajduje się Kaplica Małego Franciszka, uważana za miejsce narodzin przyszłego świętego. Pierwotnie mieściła się tu stajnia. Czy więc mogło to być miejsce narodzin pierworodnego syna bogatej rodziny? Czy chodzi raczej o szukanie u Franciszka podobieństwo do narodzin Jezusa, którego starał się najwierniej naśladować?

Wiadomo, że chłopiec przyszedł na świat w 1181 lub 1182 r. W katedrze św. Rufina dziecku nadano imię Jan, obierając mu za patrona św. Jana Chrzciciela. Jednak ojciec po powrocie z podróży do Francji zaczął nazywać syna Francesco.

Wewnątrz skromnej świątyni Chiesa Nuova, powstałej z wykorzystaniem murów domu Bernardonich, można zobaczyć niewielkie pomieszczenie, opisane jako cela, w której ojciec uwięził syna. Franciszek, widząc ludzi potrzebujących, w swej wrażliwości wyrzucał bele sukna przez okna domu. Nie takiego kontynuatora rodzinnej fortuny chciał mieć Piotr Bernardone. Wielokrotnie przywoływał syna do porządku. Na dzisiejszym placu Biskupim czynił to w obecności biskupa, a nawrócony już Franciszek rozebrał się wówczas i oddał ojcu kosztowne ubrania, mówiąc, że chce być od nich wolny. Powiedział wtedy z radością: „Wreszcie mogę mówić Ojcze nasz, który jesteś w niebie” z jeszcze większym przekonaniem.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 25 października

Niedziela, XXX Tydzień zwykły
«Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem»
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Wj 22,20-26; Ps 18, 2-4.47 i 51ab; 1 Tes 1,5c-10; Mt 22,34-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Prawo miłości - komentarz tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter