O potrzebie nadziei, pokoju i dawania chrześcijańskiego świadectwa mówili polscy biskupi w homiliach podczas liturgii Wigilii Paschalnej i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.
W telewizyjnym orędziu na Święta Zmartwychwstania Pańskiego Prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślił, że ogień i blask Zmartwychwstałego są mocniejsze niż cierpienie i śmierć.
Niech więc Zmartwychwstały Pan dotknie nas ogniem miłości, by ci, którzy dziś niewinnie cierpią pośród zgliszczy barbarzyńskich wojen, zwłaszcza w Ukrainie, nie utracili nadziei, a ci, którzy wzniecają pożary śmiercionośnych konfliktów, opamiętali się i wrócili do zgody. Czy to widać, że jesteśmy ludźmi zmartwychwstania? Czy to widać nie tylko w naszym życiu indywidualnym, ale w życiu Kościoła?
– pytał zaś w czasie Wigilii Paschalnej w Gnieźnie.
Fot. Twitter/ArchGnieźnieńska
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas Wigilii Paschalnej w nocy z sobotę na niedzielę w katedrze poznańskiej mówił o tym, że dla chrześcijan zmartwychwstanie Chrystusa jest źródłem i początkiem duchowego zmartwychwstania z grzechu. Podkreślił też, że święta wielkanocne proponują nam, abyśmy spojrzeli na nasze życie inaczej niż patrzymy na co dzień i pomyśleli o końcu naszej ziemskiej pielgrzymki.
Życie ludzkie skończy się sądem, na którym sędzią będzie Chrystus – sumienie całej ludzkości
– mówił metropolita poznański.
Fot. Twitter/EpiskopatNews
Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś podczas Mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego podkreślił zaś, że nie ma lepszej nowiny niż ta, że Bóg ustanowił Chrystusa sędzią nad nami.
Nie ma lepszej nowiny, bo sędzią jest ten, który wziął na siebie nasze grzechy
– powiedział.
Zmartwychwstanie Chrystusa odwróciło porządek mijania, bo przechodzimy od śmierci do pełni życia
– mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas liturgii Wigilii Paschalnej w katedrze na Wawelu.