26 maja
sobota
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości

Ocena: 0
477

W ostatnim błogosławieństwie istotne jest dopowiedzenie éneken dikaiosýnes, „dla sprawiedliwości”, bądź „z powodu sprawiedliwości”.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Istnieją przecież rozmaite formy represji, ograniczeń i niedogodności, które stanowią zasłużoną karę za popełnione zło. Mieszczą się w obrębie przywracania zachwianej sprawiedliwości i nie zapewniają żadnych zasług ani pochwał. Jezus ma na myśli tych, którzy, naśladując Go, postępują drogą wierności Bogu gotową do wyrzeczeń i cierpień, które stały się Jego udziałem.

 

Cena wierności Bogu

Wielu bohaterów wiary Starego Testamentu było niesprawiedliwie prześladowanych. To, o czym Biblia wprost nie mówi, było dopowiadane w starożytnej tradycji żydowskiej. Utrzymuje ona, że pierwszym niesłusznie prześladowanym był sprawiedliwy Noe. Gdy przystąpił do budowy arki, wszyscy wokół szydzili z niego, twierdząc, że skoro buduje ją na lądzie, postradał zmysły. Odpowiedzią na ironię i drwiny otoczenia było bezskuteczne nawoływanie do nawrócenia. Zachowując wierność Bogu, Noe został „nowym Adamem”, praojcem ludzkości po niszczycielskim potopie.

Do grona prześladowanych sprawiedliwych tradycja żydowska zalicza również Abrahama. Żyjąc w pogańskim środowisku, był niezłomnym świadkiem jedynego Boga, co narażało go na liczne sprzeciwy i wrogość. Znosił mężnie wszystko, umacniając się w cierpliwej wytrwałości. Postawiony wobec licznych pokus, nie pozwolił się zwieść ani nie stracił ducha, lecz odważnie wyznawał Boga i ufnie poszedł za głosem Jego powołania. Pod koniec czasów Starego Testamentu cnotę wierności potwierdziła bohaterska matka i jej siedmiu synów, którzy podczas prześladowań nie wyparli się swej wiary, dają jej świadectwo posunięte do męczeństwa (2Mch 7,1-41).

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 17 (603), 23 kwietnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 3 maja 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Profesor zwyczajny, laureat Nagrody Ratzingera, wykładowca Pisma Świętego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w WarszawieNajczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły