19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bóg jest wielki!

Ocena: 0.875
1549

Nie zatrzymujmy się tylko na zabieganiu o swoje. Popatrzmy, czego potrzebują inni wokół nas.

Zanim Izraelici przekroczyli Jordan, pokolenia Rubena, Gada i połowa pokolenia Manassesa otrzymały już ziemię po wschodniej stronie rzeki (zob. Lb 32). Jednak Jozue podkreśla, że mimo to mężczyźni mają iść dalej, solidarnie zdobywać Ziemię Obiecaną po drugiej stronie rzeki. I to pójść na czele braci: „Przypomnijcie sobie rozkaz, jaki dał wam Mojżesz, sługa Pana, gdy rzekł: Pan, Bóg wasz, strzeże waszego pokoju i oddaje wam tę ziemię. Wasze żony, dzieci i trzody mogą pozostać w kraju, który dał wam Mojżesz za Jordanem. Wy jednak musicie wyruszyć uzbrojeni na czele swych braci, wszyscy zdolni do boju mężczyźni, i musicie im pomóc, aż Pan użyczy pokoju braciom waszym, jak i wam, i aż oni również posiądą ziemię, którą da im Pan, Bóg wasz” (Joz 1, 13-15a).

Nie po raz pierwszy poruszył mnie ten fragment.

Lata temu moja koleżanka miała duże wyzwania w szkole średniej. Pomimo szczerych chęci i ciężkiej pracy, nauka jej nie szła, a relacje w szkole były trudne.

Wraz z grupą przyjaciół chcieliśmy ją wesprzeć. Spędziliśmy czas na modlitwie i poszukiwaniu pomysłów. I wtedy Pan Bóg przypomniał mi tę historię z Księgi Jozuego. Wdrożyliśmy ją prawie dosłownie.

Co tydzień, przez długi czas, jeździliśmy grupą kilku osób pod jej szkołę i okrążaliśmy cały teren, modliliśmy się o przełom w nauce, lepsze relacje itd. Rzeczywistość naprawdę zaczęła się zmieniać – relacje polepszać, a nauka iść zdecydowanie lepiej. Bóg jest wielki!

Każdy z nas walczy o różne „ziemie obiecane” – dobra praca, wymarzone studia, upragnione założenie rodziny, urodzenie dzieci, pokonanie choroby itp. Niektóre już zdobyliśmy, a do części jeszcze zmierzamy.

Nie zatrzymujmy się tylko na zabieganiu o swoje. Popatrzmy, czego potrzebują inni wokół nas.

Masz wspaniałą pracę, a twój rodzony brat już długo szuka i nic? A może właśnie wyszłaś za mąż, a twoja przyjaciółka, choć lata lecą, marzy o tym samym, ale nie spotkała jeszcze odpowiedniej osoby? Macie już dziecko, a twoi znajomi ze wspólnoty długo zmagają się z niepłodnością?

Popatrz wokół siebie. Kogo możesz wesprzeć w walce o jego „ziemię obiecaną”? I to nie „na pół gwizdka”, czasem się trochę pomodlić, ale – tak jak te biblijne pokolenia – stanąć do walki ramię w ramię, uzbrojonym w troskę, miłość, zachętę, moc modlitwy i Bożych obietnic.

Tak, to będzie kosztować. Tak jak kosztowało ówczesny lud, ale dzięki tej pomocy rzeczywiście cała Ziemia Obiecana została zdobyta (czytamy o tym dalej w Księdze Jozuego). Było warto!

Bóg stworzył nas do relacji z innymi. Łączy nas w rodziny, wspólnoty lub grupy przyjaciół. Także po to, abyśmy wspierali siebie nawzajem w zdobywaniu naszej „ziemi obiecanej”.

Dziś ty kogoś wesprzesz, jutro tobie pomogą!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykływs
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę,
a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 1-6. 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter