6 lipca
poniedziałek
Gotarda, Dominiki, Lucji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Greger: Boże Narodzenie jest niezniszczalne

Ocena: 0
372

– Boże Narodzenie wytrzymało presję świata. Jest niezniszczalne jak miłość – podkreślił bp Piotr Greger, który przewodniczył Pasterce w katedrze w Bielsku–Białej.

fot. pixabay.com

Bielsko–żywiecki biskup pomocniczy zaznaczył, że mocą wcielonej Miłości człowiek jest w stanie z nadzieją przeżywać kolejne dni swego życia.

Biskup przypomniał, że Miłość, która narodziła się w Betlejem, nie narzuca się i nie jest zaborcza. – Nikogo nie zniewala, taka jest jej natura. Ona w swojej cierpliwości potrafi długo czekać, ale musi być przez człowieka przyjęta, nie ma innej drogi, inaczej się nie da. Miłość narodziła się z tęsknoty Boga za człowiekiem, tęsknoty dziwnej, a zarazem takiej zwyczajnej – wskazał biskup.

Duchowny ze smutkiem skonstatował, że w dzisiejszym świecie święto przychodzącej Miłości stało się „w jakimś wymiarze jak wydmuszka, z której wyssano to, co najważniejsze i decydujące o treści”. – Wtedy już można tam wszystko wrzucić i nazwać bez problemu Bożym Narodzeniem; byle było nowocześniej i zgodnie z duchem tego świata: świętowanie choinki, światła, zimowego przesilenia czy cokolwiek innego – kontynuował.

Jak podkreślił kaznodzieja, Boże Narodzenie jest niezniszczalne. – Ten świat, którego mentalnością jest mieć, którego zasadą jest konsumować i który z gigantycznym rozmachem rzucił się na adwent, by uczynić z niego wielkie widowisko kupowania bez pamięci, tyle ile można i na ile nas stać, a nawet więcej; Boże Narodzenie wytrzymało tę presję i się skutecznie obroniło. Jest niezniszczalne jak miłość – argumentował i cytował Matkę Teresę z Kalkuty, która mówiła: „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie”.

Biskup przestrzegł jednocześnie, że w świecie, w którym brakuje subtelnej miłości Boga, tam jest miejsce na wszelakie okrucieństwa. „Tam nietrudno o łzy rozpaczy i bezradności, tam stanowczo za dużo życia bez nadziei. Nie pomogą tu żadne prawa i posiadane majętności, bo nie tu jest klucz do zrozumienia problemu; on jest ukryty w fakcie pełnego miłości przyjścia Boga na świat” – dodał i zachęcił, by zrobić miejsce dla Boga w nas samych.

– Jesteśmy tacy ważni, że Bóg stał się jednym z nas! Pozwólmy Jezusowi pisać miłością w naszych sercach – zaapelował.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 lipca

Poniedziałek, XIV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy
«Ufaj, córko! Twoja wiara cię ocaliła»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 2,16.17b-18.21-22; Ps 145,2-9; Mt 9,18-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter