8 grudnia
środa
Marii, Światozara, Makarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Kamiński: kapelan powinien mieć serce otwarte i kochające

Ocena: 0
353

W sali kurialnej 23 września przy ul. Floriańskiej 3 na Pradze odbyła się sesja dla kapelanów szpitalnych. To coroczne spotkanie szkoleniowo-formacyjne.

fot.Karolina Błażejczyk/ Biuro Prasowe Diecezji Warszawsko-Praskiej

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele diecezji warszawsko-praskiej oraz archidiecezji warszawskiej. Prelekcje na temat posługi w niezwykle trudnym czasie pandemii wygłosili m.in.: pielęgniarka, siostra zakonna oraz przedstawiciel kapelanów. To spotkanie, które łączy środowisko duchownych i świeckich posługujących w szpitalach.

Jest potrzebna taka formacja dla nas, którzy posługujemy w szpitalach. Ale nie tylko jest to sesja dla kapelanów ale także dla wolontariuszy, osób konsekrowanych i osób świeckich, którzy na co dzień w domach opieki czy tez innych instytucjach medycznych posługują ludziom chorym
 

– mówił krajowy duszpasterz służby zdrowia ks. Arkadiusz Zawistowski.

Słusznie tematyka sesji dotyczyła wielostronnej pomocy choremu – powiedział po spotkaniu metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. – Pomoc człowiekowi w szpitalu jest pomocą wielostronną, obejmującą sferę wiary, ducha i ciała. I lekarz z kapelanem czy z pielęgniarką stanowią całość obsługi i to chyba dzisiaj trochę wybrzmiało i Bogu dzięki – stwierdził kard. Nycz.

W sesji uczestniczył Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia – bp Romuald Kamiński. Duchowny podkreślił jak ważna jest posługa kapelanów w szpitalach.

Dla ludzi wierzących jest tym, który przyniesie Najświętszy Sakrament, posłuży także innymi sakramentami. Ale dla wielu ludzi jest to okazja, by porozmawiać o rzeczach istotnych, usłyszeć słowo pokrzepienia. Dlatego kapelan powinien mieć czas, serce otwarte, spokojne i kochające

– wyjaśnił bp Kamiński.

Sesje szkoleniowo-formacyjne dla kapelanów oraz innych osób posługujących w szpitalach odbywają się od 15 lat. Początkowo organizowano je tylko dla osób z diecezji warszawsko-praskiej. Od kilku lat spotkanie odbywa się wspólnie z przedstawicielami archidiecezji warszawskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 grudnia

Wtorek, II Tydzień Adwentu
Wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła
Oto nasz Pan Bóg przyjdzie z wielką mocą.
+ Czytania liturgiczne (rok  C, II): Mt 18,12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter