30 czerwca
czwartek
Emilii, Lucyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Był dla nas wzorem

Ocena: 0
1077

– Uczył, integrował i sam był przykładem – mówili przedstawiciele licznych środowisk diecezji warszawsko-praskiej, żegnając abp. Henryka Hosera SAC.

fot. Irena Świerdzewska

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się 19 sierpnia w domu zakonnym księży pallotynów w Ołtarzewie, gdzie w ostatnich latach mieszkał abp Hoser. Mszy św. żałobnej w samo południe w kościele przy pallotyńskim seminarium przewodniczył papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski, w koncelebrze z bp. Romualdem Kamińskim, bp. Januszem Stepnowskim, bp. Adrianem Galbasem SAC i abp. Tadeuszem Wojdą SAC. Homilię wygłosił ks. Zenon Hanas SAC, Wyższy Przełożony Prowincji Chrystusa Króla. Wskazał, że życiowym programem abp. Hosera stała się opublikowana w 1968 r. przez Pawła VI encyklika „Humanae vitae” o wartości ludzkiego życia. – Wykazał w tej kwestii niezwykłą wrażliwość podążania wraz z Kościołem i odczuwania tego, co jest znakiem czasu – mówił o zmarłym współbracie ks. Hanas.

W tym dniu do Ołtarzewa na modlitwę przy trumnie abp. Hosera przybył także nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

 


RODZINA DIECEZJALNA

O godz. 18 rozpoczęły się uroczystości w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze. Uczestniczyło w nich kilkunastu biskupów, w tym biskup Sarajewa. Przybyli też przedstawiciele franciszkanów z Medjugoria, gdzie abp Hoser był wizytatorem apostolskim. Bardzo licznie zgromadzili się kapłani diecezji warszawsko-praskiej. Byli obecni także przedstawiciele Kościoła prawosławnego. Eucharystii przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, wiceprzewodniczący KEP.

Słowo na początku Mszy św. wygłosił ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński. – To jest druga stacja, kiedy gromadzimy się dziś na modlitwie. W kościele księży pallotynów przy Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie była modlitwa rodziny pallotyńskiej. Tutaj zbiera się rodzina diecezjalna. Arcybiskup ma jeszcze inne wspólnoty, które szczególnie są pod jego pieczą – wspólnota rodzinna i wspólnota świata medycznego – witał diecezjan bp Kamiński.

Kazanie wygłosił biskup diecezji radomskiej Marek Solarczyk, który współpracował z abp. Henrykiem Hoserem jako proboszcz parafii katedralnej i biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. Przypomniał, że szczególnym przewodnikiem posługi pasterskiej abp. Hosera w diecezji warszawsko-praskiej był św. Paweł. Podczas ingresu, który odbył się 28 czerwca 2008 r., w przeddzień rozpoczęcia Roku św. Pawła, abp Hoser powiedział w homilii: „Apostolska metoda św. Pawła zaskakuje jego zdolnością do stawiania czoła coraz to nowym sytuacjom, wyzwaniom i zadaniom, jego nadzwyczajną umiejętnością rozeznawania duchowego. (…) Św. Paweł bronił pryncypiów, prawa Bożego, nie rozmywał i tu nigdy nie ustępował”. – Te słowa stały się swoistym mottem pasterskiej posługi księdza arcybiskupa – przypomniał bp Solarczyk.

– W zdolności stawiania czoła coraz to nowym wyzwaniom i wydarzeniom, w gotowości i wytrwałości bycia niezłomnym, był dla nas towarzyszem, nauczycielem wielkiego zaufania Bogu, przykładem wrażliwości na człowieka, godnym wielkiego podziwu. Nieraz go może nie rozumieliśmy, nieraz nie byliśmy w stanie za nim nadążyć – mówił bp Solarczyk.

Na zakończenie Mszy św. głos zabrali przedstawiciele różnych środowisk, z którymi abp Henryk Hoser współpracował w czasie posługi w diecezji warszawsko-praskiej.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski przypomniał swoje ostatnie spotkanie, kiedy abp Henryk uhonorowany został odznaczeniem „Zasłużony dla ochrony zdrowia”. Odczytał list od min. Adama Niedzielskiego. „Żegnamy człowieka o wielkim sercu, który swoim życiem dawał świadectwo pomocy bliźniemu w życiu doczesnym. Wartości chrześcijańskie stanowiły dla niego sprawę nadrzędną. Walczył o dobro i prawdę, przez co budził podziw. Naszym obowiązkiem jest kontynuować dzieło i pamięć o jego misji”.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik wspominał, że abp Hoser był wspaniałym i wyjątkowym człowiekiem, wielką osobowością i autorytetem. Lekarzem i misjonarzem niezwykle zaangażowanym w swoje posłannictwo, duchownym o imponującym dorobku i nieocenionych zasługach dla Kościoła katolickiego. – Dawał świadectwo wierności kapłańskiemu i lekarskiemu powołaniu. (…) Wspaniałe życiowe dokonania oraz bardzo trudna i wymagająca owocna posługa misyjna w Europie oraz w Afryce budzi najwyższe uznanie.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 lipca

Piątek, XIII Tydzień zwykły - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Ottona, biskupa
Słowami Boga żyjemy jak chlebem
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 9, 9-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter