23 lutego
niedziela
Romany, Damiana, Polikarpa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Choinka

Ocena: 0
871

Drzewo Życia – rajskie drzewo, którego owoce miały zapewniać nieśmiertelność – występowało w wierzeniach wielu ludów. Ojcowie Kościoła połączyli je z drzewem Krzyża – źródłem życia wiecznego.

Jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiło dopiero w XVI w. Chociaż prawdopodobnie nieco wcześniej występowało w misteriach o Adamie i Ewie, wystawianych w Wigilię Bożego Narodzenia.

Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka i ubierano je ozdobami z papieru i jabłkami. Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu, co spowodowało, że choinki szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech. Później obyczaj ten rozpowszechnił się w Europie. Faktycznie stał się najbardziej rozpoznawanym symbolem świąt Bożego Narodzenia.

Tradycyjnie ubierało się choinkę ciastkami, pierniczkami, orzechami, jabłkami czy własnoręcznymi kreacjami. Współcześnie sieci handlowe prześcigają się w ofertach różnych ozdób, w większości pochodzenia chińskiego. Dla każdego coś miłego. Od tradycyjnych rękodzieł do dziwacznych pomysłów, niemal jak w dowcipie o instrukcji składanej choinki: szkielet – 1 szt., gałązki – 46 szt., igły – 13 543 szt., klej montażowy – 3 litry.

Żywe drzewko stało się w chrześcijaństwie symbolem Chrystusa, źródła Życia. Symbolika ozdób choinkowych ma swe korzenie w wyobraźni ludowej. Gwiazda betlejemska, którą umieszczano na szczycie drzewka, miała pomagać w powrotach do domu z dalekich stron. Również wskazuje na Chrystusa, który jest światłem dla pogan. Jabłka zawieszane na gałązkach symbolizowały biblijny owoc, którym kuszeni byli przez Adam i Ewa. I tak można kojarzyć każdy przedmiot z jakąś pożyteczną nauką.

Człowiek potrzebuje znaków. Naturalnie łączy konkretne rzeczy z głębszą treścią. Różni się w tym od zwierząt, szczególnie, że potrafi z wielką plastycznością dowolnie łączyć przedmioty ze znaczeniem często całkiem umownym. Są jednak znaki nawiązujące do wielkiej księgi przyrody. Te właśnie niezależnie od kultury są najbardziej uniwersalne i czytelne.

W zmieniającym się świecie dla przekazu Ewangelii ważniejsza niż przetrawianie konkretnych znaków jest narracja z nimi związana. Utrwalanie przekazu dokonuje się na zasadzie powtarzania. Nie obawiajmy się powtarzać, myśląc, że to mało oryginalne i może zanudzić. Życie, które przynosi Jezus, zawsze jest nowe. Z tego wynika wielka radość Bożego Narodzenia!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 23 lutego

Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz!
Dziś w Kościele: Niedziela, VII tydzień zwykły
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Kpł 19, 1- 2. 17- 18; Ps 103, 1b-4. 8.10.12-13; 1 Kor 3, 16-23; Mt 5, 38-48
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Komentarz tygodnika Idziemy
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -