21 stycznia
poniedziałek
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chrzest i aspiryna

Ocena: 4.94
1288

– Chrzest jest wielkim darem, ale także moralnym zobowiązaniem – mówi ks. infułat Krzysztof Konecki.

fot. ks. Julian Głowacki

Z ks. prof. Krzysztofem Koneckim rozmawia Irena Świerdzewska

Jakie znaczenie ma dla chrześcijanina sakrament chrztu?

Przez chrzest Chrystus daje nam łaskę życia Bożego, dzieli się z nami swoimi atrybutami: nieśmiertelnością i miłością. Chrzest jest najważniejszym sakramentem, bramą dla pozostałych sakramentów, niepojętym i niewyobrażalnym darem zmywającym grzech pierworodny, przynoszącym nam zbawienie, wprowadzającym w życie Trójcy Najświętszej. Nic nie jest w stanie go w nas wymazać: ani „wypisanie się” z Kościoła – modna ostatnio apostazja, ani najcięższy grzech. Ten sakrament może „przebić” tylko nasza śmierć, jako pascha ostateczna.

Skoro chrzest na zawsze naznacza nas pieczęcią Chrystusa, to dlaczego odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne?

Sakrament chrztu przyjmujemy zazwyczaj w wieku niemowlęcym, zobowiązania składają nasi rodzice, dlatego w życiu dorosłym mamy je sobie przypominać. I tym jest odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Raz wybrawszy, ciągle trzeba wybierać. Świadomość bycia ochrzczonym nie jest pogłębiana i w końcu staje się znikoma. W dzisiejszym zabieganiu zaczynamy wręcz chorować na amnezję chrzcielną. Kryzysy w wierze i w codziennym życiu również wynikają z nieodnawiania przyrzeczeń związanych z pozostałymi sakramentami, np. sakramentem małżeństwa.

Ponadto podczas obrzędu chrztu przyjmujemy ten sakrament niejako połowicznie. Drugą jego część „przyjmujemy” podczas całego naszego ziemskiego życia, które jest życiem wiary i miłości chrześcijańskiej. Ojcowie Kościoła mówili: „Chrześcijaninie, poznaj swoją godność”. Chrzest jest wielkim darem, ale także moralnym zobowiązaniem.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 2 (691), 13 stycznia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 27 stycznia 2019 r.

 

Ks. infułat Krzysztof Konecki jest profesorem nauk teologicznych, kierownikiem Katedry Teologii Praktycznej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz konsultorem Komisji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -