24 marca
piątek
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co będzie się działo w tym tygodniu na Jasnej Górze?

Ocena: 2.7
366

W tym tygodniu na Jasnej Górze: trwa modlitwa za śp. Benedykta XVI - w Kaplicy wystawiony jest jego portret, w dniu pogrzebu 5.01 o godz.13.30 odprawiona zostanie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Msza św.; zakończenie Orszaku Trzech Króli z koncertem kolęd w wykonaniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży arch. częstochowskiej (6.01); rozpoczęcie nowenny do św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów - tzw. Pawełek (6.01); pielgrzymka kibiców (7.01); poświęcenie tzw. organów godzinkowych (8.01).

fot. www.twitter.com/JasnaGoraNews

Paulini i pielgrzymi trwają na modlitwie dziękując za posługę Benedykta XVI Kościołowi i wskazywanie na Maryję, która wyrażała zawsze swoje "tak" wobec woli Bożej.

Papież senior to także jasnogórski pielgrzym. Nawiedzał częstochowskie sanktuarium jeszcze przed wyborem na Stolicę Piotrową a potem przybył tu w 2006 r. jako papież. Kard. Joseph Ratzinger był na Jasnej Górze podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II 6 czerwca 1979 r. Później modlił się tu 26 maja 2002 r., gdy świętował swój jubileusz 25-lecia sakry biskupiej.

Papież Benedykt XVI przybył na Jasną Górę 26 maja 2006 r., w drugim dniu pielgrzymki do Polski. Jak wspomina rzecznik Jasnej Góry o. Michał Bortnik, cała pielgrzymka w 2006 r. odbywała się pod hasłem „Trwajcie mocni w wierze”. - Tak chętnie wspominamy tę pielgrzymkę, bo była ona również bardzo ważna dla samego papieża Benedykta, była jedną z pierwszych jego pielgrzymek zagranicznych - powiedział.

O. Bortnik nawiązał do pojawiających się wówczas w niemieckich mediach komentarzy, według których Benedykt XVI „zupełnie inny przyjechał do Polski, a inny wyjechał z Polski”. - Jakby nauczył się otwartości, ciepła, wyjścia do ludzi, tej spontaniczności, która wygląda nieco inaczej pośród nas, Słowian – ocenił rzecznik.

Po przylocie śmigłowcem na Jasną Górę papież udał się do Kaplicy Matki Bożej, gdzie spotkał się z przedstawicielami wspólnot kościelnych. Został przywitany przez generała Zakonu Paulinów. Następnie na jasnogórskim Szczycie Benedykt XVI odprawił nabożeństwo majowe, które zgromadziło 400 tys. wiernych.

- W czasie tego nabożeństwa papież podkreślał, że Bóg jest miłością. Mówił przy tej okazji, że mamy być w „szkole Maryi”, uczyć się tej miłości Boga - mówił o. Bortnik. Papież opuścił Jasną Górę po spotkaniu z paulinami w Sali Rycerskiej.

Podczas wizyty na Jasnej Górze Benedykt XVI przekazał złotą różę, której papieżowi Pawłowi VI władze komunistyczne nie pozwoliły złożyć na Milenium Chrztu Polski w 1966 r. W dedykacji tego daru napisano: „Benedykt XVI ofiaruje tę złotą różę Matce Bożej, Jasnogórskiej Pani wspominając wielkiego Syna Narodu polskiego, umiłowanego Poprzednika Jana Pawła II”. - Papież Benedykt pragnął w ten sposób nawiązać do tego, że dzieło Jana Pawła II jest dalej żywe - dodał o. Bortnik.

Benedykt XVI w czasie swojego pontyfikatu dawał rozliczne dowody duchowej łączności z Jasną Górą. Wydarzeniem, które wyjątkowo wpisało go w sanktuarium jasnogórskie, było poświęcenie w Rzymie 3 marca 2010 r. koron dla Cudownego Obrazu Matki Bożej, ufundowanych w 100. rocznicę rekoronacji (po kradzieży koron w 1910r.).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 marca

Sobota, IV tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter