8 sierpnia
sobota
Cypriana, Emiliana, Dominika
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cuda dzieci z Fatimy

Ocena: 0
2407

W ciągu dwóch lat od wizyty Franciszka w Fatimie przybyło na całym świecie kilkadziesiąt uroczystości lokalnych, miejsc kultu i grup modlitewnych związanych z rodzeństwem Marto. Jednym z nich jest brazylijska miejscowość Juranda w stanie Parana, na południu kraju, gdzie 20 lutego ustanowiono miejskie święto ku czci pastuszków z Fatimy. Mieszkańcy podkreślają, że nowe święto służy „uczczeniu dzieci, które cudownie uratowały inne dziecko”. Lokalne władze nie kryją, że u źródeł nowego dnia wolnego od pracy leży „nieprawdopodobna historia uzdrowienia Lucasa”. Miejscowa pani prefekt Leila Amadei zaznacza, że wpisana do kalendarza regionu uroczystość jest pierwszym w historii Brazylii świętem świeckim „bazującym na niewytłumaczalnym zdarzeniu o charakterze religijnym, zatwierdzonym przez władze cywilne”.

Kult małych wizjonerów rozszerza się również w Portugalii. W lutym w kościele św. Franciszka w Estremoz odsłonięto wizerunek rodzeństwa Marto oraz zainicjowano Ruch Przesłania Fatimskiego. Jego członkowie regularnie organizują modlitwy różańcowe, a także prowadzą akcje promujące kult na terenie archidiecezji Evora. W tamtejszym regionie przybywa też pielgrzymów udających się nowym szlakiem do fatimskiego sanktuarium.

Dom rodzinny Hiacynty i Franciszka Martów

W Aljustrel, gdzie mieszkało rodzeństwo Marto i ich kuzynka Łucja, szybko rośnie liczba pielgrzymów. – Są wśród nich głównie Portugalczycy, a także przedstawiciele katolickich narodów Europy, głównie Hiszpanie, Włosi i Polacy – mówi Ana, jedna z przewodniczek w domu rodzinnym Franciszka i Hiacynty.

Władze sanktuarium szacują, że co roku domy małych wizjonerów z Fatimy odwiedza ponad milion pielgrzymów, z czego około 200 tys. przybywa indywidualnie. Wśród zwiedzających nie brakuje dzieci i młodzieży. W ramach wycieczek co roku domy pastuszków odwiedzają uczniowie około 700 szkół.

 

Przesłanie pokoju

W 2018 r. do sanktuarium w Fatimie dotarło ponad 7 mln pielgrzymów z całego świata. Jak poinformował kard. Antonio Marto, ordynariusz diecezji Leiria-Fatima, zdecydowaną większość stanowili obywatele Portugalii. Dodał, że byli wśród nich również Polacy. Z szacunków wynika, że w ubiegłym roku najliczniej odwiedzanym miejscem w Fatimie była Kapliczka Objawień, do której dotarło ponad 2,9 mln pielgrzymów. Innymi popularnymi miejscami były główny plac modlitewny sanktuarium, a także Bazylika Trójcy Przenajświętszej. Odwiedziło je odpowiednio 2,4 mln i 1,1 mln osób.

Kardynał Marto wskazuje, że sukcesywnie rośnie w Fatimie liczba pielgrzymów z krajów azjatyckich, w tym regionów ogarniętych konfliktami, takich jak Bliski Wschód czy Indochiny. Stale przybywa też inicjatyw związanych z popularyzacją przesłania fatimskiego w krajach ogarniętych w ostatnich latach wojną, takich jak Syria czy Irak. Pomagają społecznicy i pasjonaci.

– W ostatnim czasie wysłaliśmy na Bliski Wschód wiele egzemplarzy książki dla dzieci „Orędzie fatimskie” w języku arabskim. Podczas jej dystrybucji korzystamy z naszych dobrych kontaktów z duchownymi z Aleppo i Irbilu, które to miasta w ostatnim czasie wiele wycierpiały – informuje współautorka książki Leonor de Sousa Mendes.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w kontaktach sanktuarium w Fatimie z Kościołem w Syrii była zorganizowana 13 maja 2017 r. w katedrze w Aleppo Msza z ceremonią poświęcenia wiernych opiece Matki Bożej Fatimskiej. Wydarzenie to przypadło dokładnie w setną rocznicę pierwszego objawienia maryjnego, w dniu kanonizacji Franciszka i Hiacynty Martów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 sierpnia

Sobota, XVIII Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Dominika, prezbitera
Nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus, śmierć zwyciężył,
a na życie rzucił światło przez Ewangelię.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ha 1, 12 – 2, 4; Ps 9, 8-13;Mt 17, 14-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia Miłosierdzia Bożego w Ząbkach

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter