25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czas na owoce

Ocena: 0
2692
Jak faryzeusze i arcykapłani, możemy przyjąć lub odrzucić wiadomość o przyjściu Syna Bożego
Choć słowa dzisiejszej Ewangelii Jezus kieruje przede wszystkim do faryzeuszów i arcykapłanów, to przypowieść ta ma uniwersalny przekaz. Bóg posyła na świat swojego Syna, aby dzięki Niemu ludzie wydali owoce piękna i dobra, zaszczepione w sercu każdego z nas przez Stwórcę. Jezus Chrystus spotyka jednak ludzką słabość, uwikłanie w zło i szpetotę dusz, czego finałem staje się Krzyż i odrzucenie. Niemoc, na którą godzi się Zbawiciel, przyjęcie okrucieństwa Męki oraz Jego zeszpecenie w śmierci przywracają człowiekowi moc, dobro i pierwotne piękno. Wlewa je nieustannie w nasze serca Zmartwychwstały Pan, posyłając nam swego Ducha.

Ludzkość dziś jest pod pewnym względem w podobnej sytuacji jak wówczas faryzeusze i arcykapłani – możemy przyjąć lub odrzucić wiadomość o przyjściu Syna Bożego. Możemy przyjąć lub odrzucić Krzyż i Zmartwychwstanie. Miłość Boga, która nie zawahała się nawet przed konfrontacją ze śmiercią, ofiarowała nam wszystko, byśmy mogli otworzyć na nią swoje serca i wydać owoce wiary i miłości bliźniego. Jest to ostateczna odpowiedzialność, której ciężar Jezus podkreśla surowością tonu: „Królestwo Boże będzie Wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce”.

W proroctwie Izajasza z pierwszego czytania odnajdujemy siebie samych w obrazie winnicy oraz Boga jako przyjaciela, który otacza nas swą troską i opieką. „Chcę zaśpiewać memu przyjacielowi / pieśń o jego miłości ku swojej winnicy.” Jest to poetyckie przedstawienie miłości zawiedzionej. „Co jeszcze miałem uczynić winnicy mojej (...)? / Czemu, gdy czekałem, by winogrona wydała, / ona cierpkie dała jagody?”. Prorok nie skupia się na perspektywie indywidualnej, lecz na oddaleniu się od Boga całego narodu. Współcześnie my również potrzebujemy społecznej perspektywy, aby żyć wiarą w pełni. Jeśli modlimy się za naszych najbliższych, przeżywamy sprawy parafii, społeczności lokalnych i Ojczyzny, to spytajmy się także czy moja rodzina wydaje owoce wiary? Czy moja parafia jest miejscem, w którym ludzie zbliżają się do Boga i świadczą o tym w swoim postępowaniu? Jak mocna jest miłość do Chrystusa i życie wiarą w codzienności naszego narodu?

Bóg nigdy nie rezygnuje ze zbawienia ani człowieka, ani narodu. Czy nie powinniśmy być głęboko wdzięczni Bogu za tych Jego posłańców, którzy pytali o owoce wiary w naszej Ojczyźnie w ostatnich dekadach jej historii? Za sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, bł. Jerzego Popiełuszkę, św. Jana Pawła? Czy wypełniamy ich testament?

ks. Szymon Klimczak
Autor jest wikariuszem parafii św. Lamberta w Radomsku.
Był stypendystą Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Jackie L Chan / Foter / CC BY
Idziemy nr 40 (472), 5 października 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter