29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czas z Błogosławionym

Ocena: 0
1526

 

– Przekazaliśmy dotychczas niemal sześćset relikwii – relacjonuje ks. prał. Janusz Bodzon, kanclerz kurii archidiecezji warszawskiej. – Nie tylko do parafii i domów zakonnych w Polsce, ale także za granicę, do parafii prowadzonych przez polskich kapłanów i zgromadzenia czy takich, gdzie wśród wiernych są Polacy. Relikwie trafiły do USA, Brazylii, Hiszpanii, Włoch, Litwy a nawet Libanu, gdzie wystąpiło o nie dwóch kapłanów maronickich – mówi ks. Bodzon. To autentyczny, niewymuszony kult. Księża, którzy proszą o relikwie, mówią, że są mobilizowani przez swoich parafian. Podczas ostatniej kongregacji dziekanów archidiecezji warszawskiej księża wyszli z pomysłem, by podczas Święta Dziękczynienia obchodzonego 5 czerwca w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie proboszczowie mogli otrzymać relikwie dla swoich parafii. W wielu parafiach zanoszone są modlitwy za wstawiennictwem bł. Stefana Wyszyńskiego, obecność relikwii mogłaby przyczynić się do jeszcze większego zaangażowania modlitewnego.

Po beatyfikacji nieznacznie ożywił się ruch pielgrzymkowy w miejscach związanych z osobą Prymasa Tysiąclecia; nie sprzyjała mu pandemia oraz kryzys spowodowany wojną w Ukrainie. Zbliżający się okres wakacyjny i zmiana statusu z „pandemii” na „zagrożenie epidemiologiczne” zapewne przełożą się na zwiększenie liczby pielgrzymek.

– Po beatyfikacji, a zwłaszcza po uroczystym wprowadzeniu relikwii w 68. rocznicę uwięzienia prymasa w Stoczku Klasztornym, wzmógł się ruch pielgrzymkowy – mówi ks. Wojciech Sokołowski, kustosz tutejszego sanktuarium. – W ciągu sześćdziesięciu pięciu lat obecności naszego zgromadzenia marianów w Stoczku mamy grupę około siedmiu tysięcy osób, z którymi utrzymujemy kontakty, także od nich otrzymujemy intencje do modlitwy wstawienniczej za pośrednictwem Matki Bożej Królowej Pokoju i bł. Stefana Wyszyńskiego. Dysponujemy dwoma domami pielgrzyma, czekamy na wszystkich, którzy chcą nawiedzić to szczególne miejsce – zachęca ksiądz kustosz.

 


ROK DZIĘKCZYNIENIA

Choć ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację miało miejsce 3 maja na Jasnej Górze, to w wielu miejscach rozkłada się na cały rok i przyjmuje różne formy. Szczególnym momentem jest 28 maja, czyli wspomnienie liturgiczne bł. Stefana Wyszyńskiego, które w tym roku obchodzimy po raz pierwszy.

– Już tydzień wcześniej, 21 maja, poświęcony został jego pomnik nieopodal świątyni – mówi ks. Jerzy Kruszewski, proboszcz z Andrzejewa. Z tym miejscem Prymas Tysiąclecia czuł szczególny związek, tu rodziło się jego kapłańskie powołanie, tu znajduje się grób jego matki Julianny. Pielgrzymi łączą nawiedzanie Andrzejewa z oddaloną o 16 km Zuzelą.

– Największym wydarzeniem dla nas będzie oratorium na cześć bł. Stefana Wyszyńskiego, skomponowane przez Bartłomieja Kliniaka, autora m.in. utworów do „Oratorium Leśniowskiego” – mówi z kolei o. Jerzy Kielech, proboszcz prowadzonej przez paulinów parafii na Bachledówce, która była miejscem wypoczynku Prymasa Tysiąclecia. Premiera odbędzie się 30 września w Krakowie. To wyjątkowe przedsięwzięcie, z udziałem orkiestry, solistów, zespołów regionalnych z Podhala, będzie łączyło muzykę klasyczną i góralską. W Centrum Kultury i Promocji Gminy w Czarnym Dunajcu odbywają się intensywne próby. Na Bachledówce trwa budowa muzeum pamięci bł. Stefana Wyszyńskiego, a w sierpniu, zgodnie z wieloletnią tradycją, odbędzie się „Wieczernica” na wzór organizowanych przez prymasa Wyszyńskiego w czasie jego letnich pobytów w tym miejscu.

Szczególnym wymiarem beatyfikacji są inicjatywy lokalnych samorządów obrania za patrona bł. Stefana Wyszyńskiego. Taką decyzję podjął powiat ostrowski, na którego terenie leży Zuzela, tu uroczystości odbędą się 27 maja. Następnego dnia, 28 maja, uroczystości odbędą się w podwarszawskim Legionowie, któremu także będzie patronował Prymas Tysiąclecia.

Upowszechnianiem dziedzictwa prymasa zajmuje się Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego. – Obserwuję po beatyfikacji dużo większe zainteresowanie osobą bł. Stefana Wyszyńskiego – ocenia Iwona Czarcińska z Instytutu. – Często przyjmuję zaproszenia na spotkania i świadectwo o prymasie, Instytut obejmuje patronatem wiele wydarzeń. Modne stały się konkursy dla dzieci, angażujące katechetów. Nie są to inicjatywy mocno nagłośnione, masowe, można je porównać do ogniska, którego iskry mogą wywołać wielki ogień. Kiedy mówimy o „ABC społecznej krucjaty miłości” prymasa Wyszyńskiego, to widać, jak realizuje się ona na naszych oczach – podkreśla Iwona Czarcińska.

– Na pewno większa jest świadomość ludzi, zwłaszcza młodego pokolenia, kim był kard. Stefan Wyszyński, co uważam także za zasługę mediów – mówi s. Beata Dzido, przełożona klasztoru nazaretanek w Komańczy, miejsca internowania prymasa Wyszyńskiego przez komunistyczne władze. – Nie przesypiamy czasu po beatyfikacji – ocenia s. Beata.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter