28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czy ruszą na Jasną Górę?

Ocena: 5
1695

Pątnicy i organizatorzy zastanawiają się, czy w tym roku odbędą się warszawskie pielgrzymki do Matki Bożej Częstochowskiej.

fot. arch. Tygodnika Idziemy

Sytuacja jest dynamiczna i każdy scenariusz jest w tej chwili możliwy. Organizatorzy są w stałym kontakcie z administracją państwową i władzami kościelnymi.

 


WARSZAWSKA AKADEMICKA PIELGRZYMKA METROPOLITALNA

Jest pieszą pielgrzymką na Jasną Górę organizowaną przez kościół akademicki św. Anny w Warszawie. Wyrusza na szlak 5 sierpnia i po 10 dniach dociera przed Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Jest najchętniej wybieraną pielgrzymką wśród studentów warszawskich uczelni. Do grona pątników WAPM zaliczają się także uczniowie szkół średnich i podstawowych. Liczną grupę stanowią osoby dorosłe, a także dzieci. Najmłodszy uczestnik pielgrzymki miał dwa lata, najstarszy – 80. Z pielgrzymką wędruje średnio ok. 3 tys. pątników. Wyjątek stanowił rok 1991, wtedy uczestniczyło ok. 12 tys. osób. Tak duży przyrost związany był z przyjazdem do Polski Jana Pawła II i odbywającymi się w Częstochowie VI Światowymi Dniami Młodzieży.

„Obecnie trwają konsultacje na temat możliwości i formy organizacji pielgrzymek na szczeblu kościelnym oraz państwowym. Ostatecznej decyzji można się spodziewać na przełomie czerwca i lipca, o czym poinformujemy w osobnym komunikacie. W związku z powyższym zawieszamy elektroniczne zapisy na 40. WAPM, które miały wystartować od 1 czerwca, a o kolejnych zmianach będziemy sukcesywnie informować” – czytamy na stronie internetowej WAPM.

– Bierzemy pod uwagę różne warianty, w zależności od tego, jak będzie się zmieniała sytuacja epidemiologiczna. To jest najważniejsze. Do tej sprawy nie można podejść lekkomyślnie. My jako organizatorzy dużej pielgrzymki jesteśmy świadomi, że trzeba kierować się odpowiedzialnością za zdrowie, szczególnie gospodarzy, którzy nas przyjmują. Oni najczęściej mają w rodzinach starsze osoby, które mogą być zagrożone, stykając się z wieloma ludźmi. Jedno jest pewne, że w takiej formie jak dotychczas pielgrzymka na pewno nie będzie mogła się odbyć. Czekamy, jak sytuacja się rozwiąże – mówi Piotr Filipek ze Służby Medialnej WAPM.

– Rozważamy zmniejszenie liczby uczestników, ewentualnie podział na mniejsze grupy, wielość tras, indywidualne pielgrzymowanie przez aplikacje lub w formie podobnej do Camino. Pomysłów jest bardzo dużo, np. pójście grupy reprezentantów, którzy przez transmisję i media społecznościowe będą łączyć się z tymi pielgrzymami, którzy zostaną w domach. Jest pomysł, żeby przedstawiciele grup pielgrzymkowych jeździli

i przygotowywali uroczyste Msze Święte oraz apele pielgrzymkowe na trasie czy przy parafiach, gdzie normalnie pielgrzymka organizuje takie wydarzenia – wymienia Piotr Filipek.

– Jako pielgrzymka współpracujemy ze szpitalami i innym służbami. To wymaga wielu konsultacji. Ostatnio odbyły się spotkania na Jasnej Górze z bp. Krzysztofem Zadarką, przewodniczącym Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Episkopatu Polski, który zabierał głos w tej sprawie. Nasi przedstawiciele także jeżdżą na te spotkania. Mamy nadzieję, że pielgrzymka wyruszy; zobaczymy, w jakiej formie. Sytuacja jest dynamiczna – dodaje.

 


PIESZA PIELGRZYMKA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Historia pielgrzymki sięga 1992 r. W tym czasie osoby niepełnosprawne zgłosiły postulat zorganizowania własnej pielgrzymki z Warszawy na Jasną Górę, dostosowanej do potrzeb pątników na wózkach. Zadanie było wymagające, ponieważ należało wytyczyć trasę tak, żeby większą część stanowiły odcinki z dobrą, utwardzoną nawierzchnią. Poza tym należało zapewnić dobre warunki noclegowe, zorganizować sprzęt i serwis techniczny. Ważnym elementem było znalezienie wielu zdrowych wolontariuszy gotowych do dziesięciodniowej opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Zadania tego podejmował się doświadczony kwatermistrz, zmarły przed dwoma miesiącami ks. Stanisław Jurczuk, wraz z osobami współpracującymi.

Pierwsza pielgrzymka liczyła 250 pątników, zdrowych i niepełnosprawnych. Od tego czasu każdego roku przybywało pielgrzymów. Do trasy dołączali się także pątnicy z zagranicy, dzieląc trudy pielgrzymowania.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter