W niedzielę 8 stycznia w Święto Chrztu Pańskiego bp Jacek Grzybowski sprawował Mszę św. w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa na warszawskiej Pradze, która była kulminacyjnym punktem programu Opłatkowego Dnia Wspólnoty Ruchu Światło-Zycie, patronalnego dnia Ruchu.
Mszę św. poprzedziło zawiązanie wspólnoty, którego znakiem było zapalenie Świecy [Ruchu Światło-Życie – red.] symbolizującej szczególną obecność Chrystusa – Światłości świata, ale także obecność i działanie Ducha Świętego.
W koncelebrze wzięli udział kapłani, z których sześciu (łącznie było dziewięciu kapłanów) to moderatorzy grup oazowych w poszczególnych parafiach naszej diecezji.
W słowie wstępnym bp Grzybowski przypomniał, że „Święto Chrztu Pańskiego jest świętem patronalnym Ruchu Światło-Życie, a także dniem każdego księdza moderatora, który opiekuje się wspólnotami”.
Wśród wielu ważnych intencji modlono się przede wszystkim „o wszelkie potrzebne łaski dla Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, dla wspólnot dziecięcych, młodzieżowych, rodzinnych Domowego Kościoła”.
W homilii bp Grzybowski mówił m.in.:
Chrzest Jezusa w Jordanie opisany we wszystkich Ewangeliach, prowadzi naszą refleksję ku tajemnicy i mocy, jaką ma ten szczególny sakrament. Przede wszystkim dzisiaj mocno przypominamy sobie, że dla każdego z nas, bez względu na to, w jakim jesteśmy wieku, chrzest stał się bramą wiary. Stał się bramą wszystkich sakramentów. Jak przez drzwi przez Chrzest weszliśmy do wspólnoty Kościoła.
Przed zakończeniem Eucharystii księża moderatorzy na ręce biskupa złożyli modlitwę przyrzeczenia „zjednoczenia kapłana z Chrystusem Sługą”.
Jak mówi dla „Idziemy” ks. Jarosław Gawroński, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie:
Dziś spotykamy się, aby podziękować Panu Bogu za dar naszej wspólnoty, aby przeżywać spotkanie opłatkowe. Świętujemy też dar kapłaństwa. Każdy kapłan jest wszczepiony Chrystusa i działa w Jego imieniu jako ten, który reprezentuje Chrystusa na zewnątrz działa jako Alter Chrystus, szczególnie w naszym ruchu trwamy jako księża trwamy w charyzmacie Chrystusa Sługi.
I dodaje, że obecnie w Ruchu Światło-Życie jest wśród dzieci i młodzieży ponad 1000 członków i dodatkowo ok. 2000 osób w małżeństwach.
Dla Pawła Kobierskiego z parafii pw. św. Łucji w Warszawie-Rembertowie „dzień wspólnoty, to dzień, w którym można się spotkać z ludźmi, których wcześniej się długo nie widziało. Żeby uczestniczyć wspólnie we Mszy św. i zebrać się w tym dziele, jakim jest dzień wspólnoty oazowej”.
Dla Anny Zwolińskiej z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim „to dzień, w którym można się spotkać, możemy podziękować Panu Bogu za nasze wspólnoty, za kapłanów, którzy odgrywają bardzo dużą rolę w ewangelizacji”.