28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dlaczego pierwsze soboty?

Ocena: 4.1
6122

Nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca wciąż jest mało znane i praktykowane. Zaaprobowane zostało tylko w trzech krajach: Hiszpanii, Polsce i Portugalii, która w 1931 i 1938 r. poświęciła się Niepokalanemu Sercu Maryi i praktykuje pierwsze soboty miesiąca najwierniej. Polskę Niepokalanemu Sercu Maryi w 1946 r. poświęcił prymas August Hlond, i wówczas zaczęto praktykować pierwsze soboty według wzoru fatimskiego.

– Według ankiety przeprowadzonej przez sanktuarium fatimskie na Krzeptówkach, 82 proc. parafii zadeklarowało praktykowanie pierwszych sobót miesiąca, ale w rzeczywistości nabożeństwo jest sprawowane tylko w 32 proc. parafii – ocenia ks. Czapla. W większości parafii nabożeństwo pierwszych sobót sprowadza się do wystawienia Najświętszego Sakramentu, odmówienia litanii i aktu poświęcenia.

U paulinów przy ul. Długiej w Warszawie nabożeństwo sprawowane jest od roku 1950. – Rozpoczął je o. Krzysztof Kotnis. Odprawiamy je o godz. 9 i 17 w pierwsze soboty miesiąca, według przesłania przekazanego przez s. Łucję – mówi o. Marian Pytel OSPPE.

– Na przykładzie naszej diecezji świdnickiej mogę powiedzieć, że ta forma kultu Niepokalanego Serca Maryi jest bardzo popularna – mówi bp Adam Bałabuch. – Odbywała się u nas przez trzy lata peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej, która objęła wszystkie parafie. Jej owocem jest właśnie praktyka pięciu pierwszych sobót miesiąca. Zachęcam jednak do indywidualnego ich praktykowania. Zachęcam też duszpasterzy, by propagowali wśród swoich wiernych tę praktykę – apeluje.

– W naszej parafii od 20 lat praktykowane są pierwsze soboty miesiąca. Jest wystawienie Najświętszego Sakramentu, korzystamy z gotowych rozważań do tajemnic, jest adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź – mówi o. Damian Kosecki CCG, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku.

Pokój dla świata

Bp Bałabuch wskazuje na dokument Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w którym czytamy: „Cześć dla Niepokalanego Serca Maryi rozpowszechniła się bardzo po Jej objawieniach w Fatimie w roku 1917 (...) Formy kultu Niepokalanego Serca Maryi – zachowując nieprzekraczalny dystans między Synem, prawdziwym Bogiem, i Maryją, która jest tylko stworzeniem – w pobożności ludowej naśladują cześć oddawaną Sercu Chrystusa przez: oddanie się Jej poszczególnych wiernych, rodzin, wspólnot zakonnych i narodów, zadośćuczynienie przez modlitwę i umartwienie, dzieła miłosierdzia i praktykę pięciu pierwszych sobót miesiąca („Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii. Zasady i wskazania” p. 174).

   
Zasady praktykowania pierwszych sobót miesiąca:
· Należy być w stanie łaski uświęcającej – spowiedź można odbyć innego dnia, ważne, by ofiarować ją w intencji wynagradzającejwynagradzającej Sercu Maryi.
· Przyjąć Komunię Świętą, również wzbudzając intencję wynagradzającą.
· Odmówić jedną część Różańca: radosną, światła, bolesną lub chwalebną, poprzedzając ją intencją wynagradzającą. Można wtedy powiedzieć, że modlimy się za ratowanie grzeszników i dla okazania miłości Maryi. Piętnaście minut rozmyślania nad tajemnicami różańcowymi również ma być podjęte po wzbudzeniu intencji wynagradzającej za grzeszników.
 

W Liście Episkopatu Polski z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich biskupi piszą, że „przyjęcie orędzia z Fatimy wyraża się ponadto we włączeniu się w odprawianie pierwszych sobót miesiąca. Każdy, kto przez pięć kolejnych pierwszych sobót będzie w stanie łaski uświęcającej, przyjmie Komunię Świętą i odmówi część Różańca, rozważając w zjednoczeniu z Matką Bożą tajemnice różańcowe, z intencją wynagradzającą za grzechy świata, stanie się nie widzem, ale czynnym uczestnikiem tego orędzia”.

Pierwsze żądanie fatimskie wypełnił Jan Paweł II: jako owoc aktu poświęcenia Rosji i świata Niepokalanemu Serca Maryi 25 marca 1984 r. wskazuje się ustanie marksistowskich prześladowań Kościoła w Europie Środkowej i Wschodniej. Drugie życzenie Matki Bożej, związane z przyjmowaniem przez pięć pierwszych sobót Komunii Świętej wynagradzającej Jej Niepokalanemu Sercu wciąż nie zostało podjęte w stopniu zadowalającym. Orędzie fatimskie uzależnia dalsze wydarzenia „od odpowiedzi na Jego wezwania” – mówił Jan Paweł II.

Kardynał Joseph Ratzinger podkreślał, że związany z nabożeństwem kult Niepokalanego Serca Maryi jest ratunkiem dla świata i kryje się w nim potęga silniejsza od „broni wszelkiego rodzaju”. Wypełnienie próśb Matki Bożej z Fatimy może sprawić, że na świecie zapanuje pokój, którego świat tak pilnie dziś potrzebuje.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter