29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Do sanktuarium na Jasnej Górze dotarło 16 tys. pielgrzymów pieszych

Ocena: 0
348

Niosąc Chrystusowy pokój i entuzjazm wiary, na Jasną Górę dotarło dziś 16 tys. pątników. Obok własnych intencji dominowały te za Ojczyznę, za Kościół, Ojca Świętego i o nowe powołania.

fot. EpiskopatNews, Flickr

Wejścia pielgrzymkowych kolumn rozpoczęły się już wczesnym rankiem. Pielgrzymi, którzy weszli na Jasną Górę przed południem, zgromadzili się na wspólnej Mszy św. o godz. 11.30 na jasnogórskim Szczycie. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Edward Dajczak, biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Zaapelował, by nie zmarnować trudu pielgrzymki.

Dotarło 12 dużych grup; znad Bałtyku, Podlasia, Podkarpacia, Zagłębia Dąbrowskiego, prastarego Kalisza, historycznej stolicy Kujaw – Włocławka. Najliczniej, bo prawie 6 tys. wiernych przyszło z Radomia. W grupie nr 7 z Radomia wędrowały też służby mundurowe diec. radomskiej

Najstarszą, bo już 381.była pielgrzymka kaliska. Aspekt Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego podkreśliło wejście na Jasną Górę z obrazem św. Józefa, który na początku istnienia diecezji kaliskiej peregrynował po wszystkich parafiach i teraz umieszczony jest w kaplicy seminaryjnej. Obraz wniosła grupa z kaliskiej bazyliki. To symboliczne przejście św. Józefa do Maryi, czyli z Narodowego Sanktuarium św. Józefa do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej - zaznaczył kierownik pielgrzymki.

Pielgrzymi nieśli 100 flag w 100-lecie odzyskania niepodległości, 50 flag biało-czerwonych i 50 flag powstańców wielkopolskich. - „Jestem dumny z tego, że młodzi ludzie niosą flagi, widać, że dla nich nie jest obce: Bóg – Honor – Ojczyzna, to jest najpiękniejsze, co można dzisiaj, w tym świecie pokazać. To jest niesamowite świadectwo wiary” – podkreślił ks. Dariusz Matusiak, przewodnik grupy biało-zielonej.

Z Jasną Górą połączyła ich miłość do Matki Bożej i Zakon Paulinów. Pokonując 400 km, po raz 28. przyszła pielgrzymka Słowaków z paulińskiej parafii pw. Narodzenia Marii Panny w Vranov nad Toplou. Paulini przyszli do Vranova w 1990 roku, po 204-letniej przerwie spowodowanej kasatami zakonu oraz niewolą komunistyczną.

Ostatnią grupą, która dotarła dziś pod jasnogórski Szczyt, była 34. Piesza Pielgrzymka Diec. Łomżyńskiej. Pątnicy świętowali w drodze także 600-lecie otrzymania praw miejskich przez miasto Łomża.

Pielgrzymi, którzy dotarli po południu, zgromadzili się na Mszy sw. o 19.30. Bp Grzegorz Kaszak przypomniał wkład Jasnej Góry w podtrzymywaniu ducha w okresie niewoli i zrywów wolnościowych. Podkreślił, że Polacy nawet w trudnych chwilach, których nie brakowało w naszych dziejach. Nigdy nie buntowali się przeciwko Bogu.

- Trzeba nam Polakom i dziś krzewić i rozwijać kult Maryjny i za Jej przyczyną modlić się za naszą ukochaną Ojczyznę. Jej miłość do nas jest bardzo konkretna, nikogo nie odrzuca, niezależnie jak mu się pogmatwały życiowe drogi – zapewnił kaznodzieja.

We wtorek wejścia pieszych pielgrzymek rozpoczną się od godz. 6.00 rano.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter