5 października
sobota
Placyda, Apolinarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

DW-P: przyszłość Rad Parafialnych

Ocena: 4.9
949

W auli kurialnej przy ul. Floriańskiej 3 w Warszawie 4 marca odbyło się trzecie w tym roku spotkanie Parafialnych Zespołów Synodalnych. Dyskutowano o roli, zadaniach i zasadach funkcjonowania Rad Parafialnych.

Bp Jacek Grzybowski rozpoczął spotkanie modlitwą w intencji Synodu o Synodalności. Hierarcha przytoczył jako przestrogę przed pochopną oceną prac synodalnych fragment listu sekretarza Generalnego Synodu kard. Mario Grecha do biskupów, który napisał, że „są bowiem tacy, którzy zakładają, że już wiedzą, jakie będą wnioski Zgromadzenia Synodalnego. Inni chcieliby narzucić Synodowi porządek obrad, z zamiarem kierowania dyskusją i wpływania na jej wyniki”. Spotkanie służyło przedstawieniu pomysłów, które pomogą uaktualnić Statut Parafialnych Rad Duszpasterskich Diecezji Warszawsko-Praskiej. 

Liderzy Zespołów Synodalnych wyślą zebrane wnioski do członka Diecezjalnego Zespołu Synodalnego Ewy Grąbczewskiej. Następnie statut z naniesionymi poprawkami zostanie przekazany do konsultacji księżom

– wyjaśnił bp Grzybowski.

Uczestnicy spotkania zostali podzieleni na małe grupki, w których dyskutowali o kondycji Rad Parafialnych w diecezji warszawsko-praskiej. Po debacie liderzy grup zaprezentowali wnioski końcowe. Mówiono o wprowadzeniu obowiązku stworzenia w każdej parafii Rady Parafialnej. Kadencja Rady w przypadku zmiany proboszcza miałaby nie wygasać jak obecnie a funkcjonować przez okres przejściowy. Zaproponowano wpisanie w Statucie Parafialnych Rad Duszpasterskich praw i obowiązków członka Rady Parafialnej. Postulowano większą decyzyjność Rady w sprawach administracyjnych, aby księża mieli więcej czasu na kwestie duchowe. Wyakcentowano potrzebę obligatoryjnego powoływania młodych ludzi do Rad Parafialnych.

Na spotkanie zostali zaproszeni także proboszcz parafii Najczystszego Serca Maryi w Warszawie ks. Krzysztof Ukleja wraz z radnymi parafii Ewą Olszewską i Adamem Polkowskim, którzy zaprezentowali wzorcowy model działania Rady Parafialnej. – Strukturę Rady w mojej parafii tworzą przedstawiciele wspólnot, wikariuszy, sióstr zakonnych oraz wiernych niezrzeszonych – opisywał ks. Ukleja.

Z kolei radna Ewa Olszewska, przyznała, że w pracach Rady Parafialnej niezbędny jest dialog a czasami konstruktywna krytyka. – Świeccy posiadają umiejętności z różnych dziedzin wiedzy, które są cenne dla parafii – tłumaczyła Olszewska. Adam Polkowski dodał, że parafianie często nie muszą czekać, aż zbierze się Rada Parafialna, ponieważ proboszcz stwarza możliwości, żeby wierni wcielali pomysły z pomocą wikariuszy.

Na zakończenie ks. Rafał Jabłkowski zreferował przebieg warsztatów synodalnych w Rzymie: „Il ministerium iustitiae nell’agire sinodale della Chiesa” oraz obrady Synodu o Synodalności w Pradze.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 października

Sobota, XXVI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej, dziewicy 
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 10, 17-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter