28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dyplomata, prymas, więzień

Ocena: 0
1406

 

Sytuacja Kościoła i Polaków znacznie się pogorszyła po wprowadzeniu ustaw związanych z tzw. Kulturkampfem, czyli „wielką walką kulturową”. Według nowych przepisów wyroki Stolicy Apostolskiej przestały obowiązywać, a duchowni mieli obowiązek przed podjęciem posługi kapłańskiej poddać się egzaminowi przed władzami. Ponieważ biskupi, w tym abp Ledóchowski, sprzeciwili się temu prawu, zaczęto wobec nich stosować represje. Abp Ledóchowski nakazał nadal używać języka polskiego w seminariach, nie wpuścił do nich pruskich wizytatorów, a także popierał istnienie polskich szkół prywatnych. Dyskretnie pomagał też unitom. Kiedy w 1870 r. na Soborze Watykańskim I używał tytułu „prymas Polski”, wywołał wściekłość władz pruskich. Karano go wysokimi grzywnami, a nawet wysłano komornika do ich wyegzekwowania.

 


UWIĘZIENIE

24 listopada 1873 r., po blisko ośmiu latach rządów w Poznaniu, abp Ledóchowski otrzymał list od nadprezydenta prowincji poznańskiej Williama Barstow von Günthera: „Mam zaszczyt zawezwać Waszą Arcybiskupią Mość (…) do złożenia arcybiskupiego urzędu i prosić Go (…) w przeciągu tygodnia (…) o odpowiednią przychylną odpowiedź”, a w braku takiego oświadczenia „Będę zniewolony polecić wdrożenie procesu (…) przy królewskim sądzie dla spraw kościelnych”. Abp Ledóchowski odpowiedział: „rządzę cząstką Kościoła Świętego, która mi naznaczona została przez Ojca Św. Tego posłannictwa żadna świecka potęga zniweczyć nie jest zdolna (…)”.

Dwa i pół miesiąca później, 3 lutego 1874 r., został uwięziony. „Kuryer Poznański” pisał: „Dziś rano o 4, uwięziony został nasz Najprzewielebniejszy Arcypasterz i wywieziony. Wiemy, że w tej ciężkiej chwili zachował wspaniałą powagę i spokój uderzający. Otaczających upominał, by powściągnęli zbyteczne wzruszenie”.

Arcybiskupa wywieziono do więzienia w Ostrowie Wielkopolskim. W kwietniu 1874 r. Berlin ogłosił, że hierarcha został usunięty z urzędu. Na nic zdały się protesty arcybiskupów Kolonii i Wrocławia, przedstawicieli takich rodów jak Sapiehowie czy Lubomirscy. 15 marca 1875 r. papież bł. Pius IX ogłosił go kardynałem. Przez rok nic to nie zmieniło w sytuacji kardynała nominata. Po dwóch latach pobytu w więzieniu został przewieziony do Berlina, gdzie oznajmiono mu, że może być zwolniony, jeśli opuści kraj. Na powrót do diecezji nie było żadnych szans.

 


ZNÓW W WATYKANIE

Miesiąc po uwolnieniu, w marcu 1876 r., dotarł do Rzymu. Nawet tu Prusacy nie dali mu spokoju, wzywając go do stawiania się w sądzie, gdyż ich zdaniem ciągle łamał prawo, nie zrzekając się kościelnego urzędu. Stolica Apostolska najpierw „internowała” go w Watykanie, aby policja włoska nie mogła spełnić żądań niemieckich władz, które domagały się ekstradycji. Ostatecznie Włochy odmówiły wydania go Prusom.

W 1878 r. po śmierci bł. Piusa IX uczestniczył w konklawe, które wybrało Leona XIII. W 1883 r., w dwusetną rocznicę odsieczy wiedeńskiej, kard. Ledóchowski był z Janem Matejką, gdy ten przekazywał papieżowi namalowany przez siebie obraz przedstawiający króla Jana III Sobieskiego. Kard. Ledóchowski ostatecznie zrezygnował ze stanowiska metropolity gnieźnieńsko-poznańskiego w styczniu 1886 r., gdy wcześniej rząd niemiecki wycofał tzw. ustawy majowe z 1873 r., ograniczające w znacznym stopniu pracę Kościoła.

Ostatnie dziesięć lat życia kard. Ledóchowski był prefektem Kongregacji Rozkrzewiania Wiary, obecnej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Był pierwszym Polakiem, który stanął na czele rzymskiej kongregacji. Zmarł 22 lipca 1902 r. w wieku 80 lat i został pochowany w Rzymie. Jego doczesne szczątki sprowadził do niepodległej już Polski w 1927 r. kard. August Hlond. Zostały złożone w katedrze poznańskiej. Wcześniej jego serce spoczęło w Gnieźnie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter