29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzieje Grobu Bożego

Ocena: 0
3439

Pusty grób spowodował niemałe zamieszanie w gronie apostołów i zaniepokojenie wśród oponentów Jezusa.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Jerozolima o niczym innym nie rozprawiała, jak tylko o sprawie Jezusa, o Jego niezwykłej śmierci, o towarzyszących kaźni niewytłumaczalnych zjawiskach, o zakłopotaniu establishmentu, w końcu o ukazywaniu się Zmarłego wielu ludziom. „Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi” (Łk 24,34). Świadectwu Piotra zaprzeczyć nikt nie był w stanie. Tak zatem opowieści kobiet, które pierwsze ujrzały Zmartwychwstałego, nie były czczą gadaniną (por. Łk 24,11).

 

Kamień na kamieniu

Arcykapłani na wieść o tej niewiarygodnej historii „po naradzie dali żołnierzom sporo pieniędzy i rzekli: »Rozpowiadajcie tak: jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli go, gdyśmy spali. A gdyby to doszło do uszu namiestnika, my z nim pomówimy i wybawimy was z kłopotu« (Mt 28,12-14). A jednak od tego pierwszego dnia po szabacie, owego kwietniowego dnia 30 r., pusty grób Jezusa, własność Józefa z Arymatei, członka Sanhedrynu, stał się miejscem masowych odwiedzin, ku wielkiej irytacji żydowskiej starszyzny.

Trzydzieści sześć lat po śmierci Jezusa, w 66 r., wybuchło pierwsze powstanie żydowskie przeciwko panowaniu Rzymian w Palestynie, powstanie o podłożu mesjanistycznym. Niebawem przerodziło się ono w otwartą wojnę, która trwała cztery lata i skończyła się klęską powstańców i tragedią narodu. Tak jak zapowiedział Jezus, Jerozolima została zniszczona, Świątynię spalono, jej obrońcy polegli w desperackiej walce, a ci, którzy przeżyli, zostali uprowadzeni w niewolę, by ginąć od dzikich zwierząt na arenach, przy budowie rzymskiego Koloseum czy w kopalniach Sardynii. Tak przepadło całe pokolenie Żydów z Judei i Świętego Miasta za to, że nie rozpoznało czasu swojego nawiedzenia (por. Łk 19,44). Klęskę narodową przeżyli tylko ci Żydzi, którzy uznali w Jezusie Mesjasza i odpowiedzialnie potraktowali Jego ostrzeżenie, by na widok zbliżających się legionów uchodzić czym prędzej z Jerozolimy, a nie szukać w jej murach ratunku.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 12 (650), 25 marca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 5 kwietnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter