19 lipca
piątek
Wincentego, Wodzislawa, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziesiątki tysięcy mężczyzn przybyło do MB Piekarskiej

Ocena: 0
130

Jak co roku, w ostatnią niedzielę maja, Kalwaryjskie Wzgórze w Piekarach Śląskich wypełniło się pielgrzymami. 

Fot. Adam Stano

Mężczyźni i młodzieńcy przybyli do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, by zjednoczyć się na modlitwie pod hasłem „Jestem w Kościele”. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Kościół jest rodziną Bożą w świecie. Ty i ja, my wszyscy, na mocy chrztu udzielonego nam kiedyś, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, włączeni zostaliśmy w Chrystusa i w Kościół. Przychodzimy dziś, by Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu za to włączenie dziękować

– mówił podczas homilii abp Polak, nawiązując do obchodzonej uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Prymas podkreślił również, jak ważne jest odpowiedzialne ojcostwo:

Odpowiedzialne za wypowiadane słowa, za podejmowane decyzje, za powierzonych sobie bliskich, (...), ale także za kształtowanie w sercach synów i córek prawdziwego Boga.

Wcześniej, w słowie wstępnym przed Eucharystią, metropolita katowicki abp Adrian Galbas nawiązał do hasła tegorocznej pielgrzymki – „Jestem w Kościele”:

Kościół, a myślę przede wszystkim o Kościele pisanym z wielkiej litery, to bardziej ktoś niż coś, bardziej żywy organizm niż martwa instytucja

– wyjaśniał. Metropolita katowicki przedstawił trzy obrazy Kościoła – żony poślubionej Chrystusowi, organizmu, którego Jezus jest głową oraz szpitala polowego, który – według słów papieża Franciszka – otacza szczególną troską poranionych i potrzebujących.

Fot. Adam Stano

 

Dla zgromadzonych na Piekarskim Wzgórzu pielgrzymów uroczystość była nie tylko okazją do modlitwy, ale również szansą na zbudowanie międzypokoleniowej więzi.

Dla mnie wyjątkowe jest przeżywanie tego wydarzenia z synami. Wspólnie możemy spędzić tu dzień na modlitwie. To jest rodzaj takiej męskiej wyprawy

– mówił Adam, który do Piekar Śląskich pielgrzymował z Katowic. 

Kolejne wielkie modlitewne spotkanie na piekarskim wzgórzu to pielgrzymka stanowa kobiet i dziewcząt, która w tym roku wypada w niedzielę 18 sierpnia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lipca

Czwartek, XV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Szymona z Lipnicy, prezbitera
Przyjdźcie do Mnie wszyscy,
którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 28-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter