20 czerwca
czwartek
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziś rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

Ocena: 5
430

W ramach rocznicowych obchodów w warszawskiej archikatedrze sprawowana będzie Msza św. 

Fot. Facebook/Diecezja Elbląska

Dziś, w dniu rocznicy beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, w warszawskiej archikatedrze o godz. 15 odbędzie się Msza św. w intencji kanonizacji męczennika. Eucharystii przewodniczyć będzie bp Michał Janocha, biskup pomocniczy warszawski. Po liturgii, w pobliskim Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, odbędzie się wernisaż wystawy „Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko”. Wystawa, która prezentowana będzie do 3 listopada, opowiada o sporze o fundamentalne wartości, jakie wyznawał kapłan. Na ekspozycji będziemy mogli zobaczyć artefakty związane z domem Popiełuszków w podlaskich Okopach oraz z późniejszą posługą ks. Jerzego, w tym kielich mszalny, rękopisy, stułę oraz buty, które miał na sobie w czasie porwania i śmierci. Ekspozycję wzbogacają wypowiedzi ks. Jerzego Popiełuszki, wysokiej klasy malarstwo lat 80., fotografie i instalacje artystyczne i dźwiękowe. Autorzy wystawy oprócz retrospekcji zadają pytania o współczesny świat wartości i starają się pobudzić odbiorców do refleksji.

Współorganizatorami wydarzenia są Muzeum ks. J. Popiełuszki w Warszawie i Fundacja Popiełuszków „Dobro”.

Również dziś o godzinie 19 w Domu Amicus w Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu odbędzie się spotkanie z autorami najnowszej biografii kapłana: „Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Biografia”. Dr Ewa Czaczkowska i Tomasz Wiścicki opowiedzą o mało znanych faktach z życia męczennika i na nowo zweryfikują temat jego dramatycznej śmierci. Autorzy dotarli do nieznanych świadków życia kapłana i przytaczają mało znane dokumenty. Podczas spotkania opowiedzą także o niezwykłych rozmiarach kultu błogosławionego, które przekraczają granice pokoleniowe i geograficzne. Wstęp na spotkanie jest wolny. Wydarzenia tego dnia zakończy wspólna modlitwa o wolność od lęku i nienawiści, która codziennie o 21:00 odmawiana jest przy grobie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Obydwu wydarzeniom patronuje Społeczny Komitet Upamiętnienia 40 Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Wszyscy, którzy chcą wyrazić wdzięczność wobec kapłana, są zaproszeni do składania świadectw przez stronę internetową 40rocznica.popieluszko.net.pl, tam też znaleźć można więcej informacji dotyczących obchodów 40. rocznicy śmierci męczennika. 

We wtorek 11 czerwca Sanktuarium ks. J. Popiełuszki nawiedzą biskupi zebrani na Konferencji Episkopatu Polski. O godz. 18 będą tam sprawowali Mszę św.

Proces beatyfikacyjny ks. Jerzego Popiełuszki rozpoczął się na szczeblu diecezjalnym w 1997 roku, a zakończył w Rzymie 19 grudnia 2009 r. papieskim dekretem o męczeństwie.

Beatyfikacja odbyła się 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. sprawowanej na Pl. Piłsudskiego w Warszawie, pod przewodnictwem prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych abp Angelo Amato. W uroczystej liturgii uczestniczyło ok. 150 tys. wiernych, w tym matka Męczennika, Marianna Popiełuszko.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 czerwca

Czwartek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Otrzymaliście Ducha przybrania za synów,
w którym wołamy: «Abba, Ojcze».

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter