30 czerwca
czwartek
Emilii, Lucyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wspomnienie św. Agaty Sycylijskiej, dziewicy i męczennicy

Ocena: 4.5
477

Dziś wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy. To patronka kobiet chorych na raka piersi czy ofiar gwałtów. Św. Agata jest jedną z najbardziej czczonych w chrześcijaństwie świętych.

fot. autorstwa Bergognone (1481?1522) - [1], Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4961708

– Święta Agata należy do  świętych, którzy są najbardziej czczeni w Kościele. Zresztą, jeśli rozejrzymy się wokół siebie, to zauważymy, że dość często kobiety noszą jej imię. To dotyczy nie tylko Polski. To imię oznacza, z greckiego, dobra. Agata żyła w III w., urodziła się w Katanii na Sycylii. Po przyjęciu chrztu postanowiła poświęcić się Panu Jezusowi – żyć w dziewictwie. Tego starożytni nie rozumieli – mówi o. Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Jej uroda zwróciła uwagę Kwincjana, namiestnika Sycylii, który zaproponował jej małżeństwo. Agata odmówiła. – Wzbudzając w odrzuconym senatorze nienawiść i pragnienie zemsty. Kwincjan aresztował Agatę. Próbował ją zniesławić przez pozbawienie jej dziewiczej niewinności. Ona nie uległa i dlatego też została skazana na tortury. Podczas nich odcięto jej piersi. Dlatego często jest uważana za patronkę właśnie chorób piersi – podkreśla o. Stanisław Tasiemski.

W tym samym czasie Katanię nawiedziło trzęsienie ziemi, w którym zginęło wielu pogan. – Przerażony namiestnik nakazał zaprzestać mąk, gdyż dostrzegł w tym karę Bożą. Ostatecznie Agata poniosła śmierć, rzucona na rozżarzone węgle, 5 lutego 251 roku – dodaje. Wiadomości o św. Agacie pochodzą z akt męczeństwa, które sporządzano w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

Zazwyczaj chrześcijanie w I wieku bardzo dokładnie spisywali akta męczenników, tyle że nie wszystkie się zachowały. Akta Agaty przetrwały. Przypominają nam o znaczeniu pięknej całkowitej miłości Pana Boga, dla którego sprawy doczesne schodzą na drugi plan, a czasami tracą w ogóle na znaczeniu

– zauważa.

Agata jest świętą, do której chrześcijanie zwracają się przy zagrożeniach związanych z ogniem i pożarami. Ma również chronić Sycylię przed wybuchami Etny. Jest orędowniczką w chorobach piersi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 czerwca

Czwartek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie Świętych Pierwszych Męczenników
św. Kościoła Rzymskiego

On wstał i poszedł do domu.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 9, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter