29 stycznia
środa
Zdzisława, Franciszka, Józefa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ekumenizm we krwi

Ocena: 0
585

Świadectwo dawane Chrystusowi aż do przelania krwi stało się wspólnym dziedzictwem zarówno katolików, jak i prawosławnych, anglikanów i protestantów – pisał w liście apostolskim Tertio millennio adveniente św. Jan Paweł II.

Znani i nieznani, duchowni i świeccy świadkowie wiary na różne sposoby dawali świadectwo Chrystusowi i Jego Ewangelii. Wielu poniosło śmierć, inni w więzieniach lub na zesłaniu znosili zniewagi, głód i nędzę. Nie zdradzili Boga i przekazywali o Nim wiarę w swoich środowiskach. Przebaczali oprawcom.

Kiedy w Rosji w 1917 r. wybuchła rewolucja, Kościół prawosławny liczył 210 tys. księży i 300 biskupów. W latach 1917-1941 rozstrzelano ponad 130 tys. jego duchownych, w tym 250 biskupów. Metropolita Sankt Petersburga Beniamin angażował się w pomoc głodującym, a jego apel w tej sprawie spotkał się z dużym odzewem wiernych. Władze komunistyczne uznały, że jego postawa podnosi prestiż duchownych, dlatego zamiast przyjąć kościelne darowizny, skonfiskowały je, wydając pieniądze nie na głodujących, ale na propagandę partyjną, a metropolitę aresztowały. Zanim został rozstrzelany w nocy z 12 na 13 sierpnia 1922 r., powiedział przed sądem: „Niezależnie od tego, jaki zapadnie wyrok, bez względu na to, co postanowicie, życie czy śmierć, z nabożeństwem podniosę oczy do Boga, przeżegnam się i raz jeszcze powiem: Chwała Ci, mój Panie; chwała Ci za wszystko”.

Prawosławny biskup Germogen z Tobolska został wywieziony parowcem i utopiony w rzece Turze. Przed śmiercią przymocowano do jego rąk 40-kilogramowy kamień. Ostatni duchowny ze słynnego monastyru w Sołowkach, archimandryta Beniamin po likwidacji jego klasztoru i zamienieniu go na gigantyczne więzienie i miejsce zesłania tysięcy ludzi mieszkał w małej chatce na przedmieściach Archangielska. Zginął, gdy bojówkarze zamknęli drzwi i okna i podpalili budynek. Dotkliwe represje dotknęły patriarchę Moskwy Tichona. Podczas rewolucji bolszewickiej miał on odwagę apelować: „Szaleńcy! Opamiętajcie się i zakończcie rozlew krwi!”. Życie poświęcił obronie wiary i Kościoła w pierwszym okresie władzy sowieckiej.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 03 (743), 19 stycznia 2020 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 stycznia 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 stycznia

Zasiani na ziemię żyzną są ci, którzy słuchają słowa, przyjmują je i wydają owoc.
Dziś w Kościele: środa, III tydzień zwykły
Czytania liturgiczne (rok A, II): 2Sm 7,4-17; Ps 89(88),4-5.27-28.29-30; Mk 4,1-20
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -