19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ekumenizm we krwi

Ocena: 0
2511

Patriarcha Tichon i metropolita Beniamin, Piotrogród, 1920 r.

W innych krajach socjalistycznych Kościół katolicki przeżywał różne udręki, a to, że przetrwał, w dużej części zawdzięczał swoim wielkim przywódcom, z których każdy był represjonowany przez komunistów. W Polsce mieliśmy kard. Stefana Wyszyńskiego, który 7 czerwca zostanie wyniesiony na ołtarze, kard. Karola Wojtyłę, późniejszego papieża, a także niezłomnych hierarchów, jak abp Antoni Baraniak czy abp Ignacy Tokarczuk. Czechosłowacja miała kard. Josefa Berana, a po nim niezmordowanego kard. Frantiska Tomaska. Na Węgrzech wielkim autorytetem cieszył się kard. József Mindszenty, w Chorwacji kard. Alojzije Viktor Stepinac (dziś już beatyfikowany).

Ogromną ofiarę złożyli biskupi grekokatoliccy, zwłaszcza z Europy środkowowschodniej, gdzie istnieją diecezje katolickie obrządku wschodniego. Jednym z nich był bp Joan Sociu, rumuński biskup grekokatolicki, który w 1953 r., po trzech latach uwięzienia, zmarł wskutek głodu, zimna i tortur. Niektórzy z nich zostali już wyniesieni na ołtarze.

Świadkami wiary byli też męczennicy II wojny światowej. Polska ma 108 męczenników z tego okresu, a także bp. Michała Kozala i ks. Stefana Frelichowskiego. Niemcy mają też kilku błogosławionych, którzy jawnie sprzeciwili się ideologii nazistowskiej, przypłacając to swoim życiem.

W Polsce pamiętamy o luterańskim bp. Juliuszu Burschem, zamordowanym w obozie w Sachsenhausen-Oranienburg 20 lutego 1942 r. Inny pastor, Paul Schneider z Niemiec, za sprzeciw wobec nazizmu osadzony został w obozie w Buchenwaldzie, gdzie zmarł na skutek tortur i eksperymentów pseudomedycznych.

Uczniowie Chrystusa oddawali życie, głosząc Ewangelię na całym świecie. Anglikański biskup w Papui-Nowej Gwinei, Philip Strong, odmówił opuszczenia kraju mimo niebezpieczeństwa, które zagrażało zagranicznym misjonarzom ze strony okupantów japońskich. W 1942 r. został osadzony wraz z innymi kapłanami anglikańskimi. Alumn seminarium w Buta w Burundi został ciężko ranny w 1997 r. podczas masakry, w której zginęło 44 seminarzystów Hutu i Tutsi, którzy nie chcieli się rozdzielić. Na całym świecie media wiele uwagi poświęcały w 1996 r. uprowadzeniu i zamordowaniu przez terrorystów muzułmańskich siedmiu trapistów (czterech kapłanów i trzech braci) z klasztoru Matki Bożej Atlasu w Tibherin w Algierii. Ich odcięte głowy zostały odnalezione 30 maja 1996 r. w pobliżu miasta Al-Midija. W muzułmańskim regionie Nigerii pracował kanadyjski lekarz i misjonarz baptysta Jotham. Ofiarnie niosąc pomoc chorym podczas epidemii zapalenia opon mózgowych, zaraził się i zmarł w wieku 25 lat.

 


NOWE PRZEŚLADOWANIA

„Wspominać bohaterskich świadków wiary XX w. znaczy przygotowywać przyszłość, budując mocne fundamenty nadziei. Nowe pokolenia muszą wiedzieć, jak wiele kosztowała wiara, którą otrzymały w dziedzictwie, aby umiały przyjąć z wdzięcznością pochodnię Ewangelii i oświecać nowe stulecie i nowe millennium” – mówił 7 maja 2000 r. Jan Paweł II podczas Ekumenicznego Wspomnienia Świadków Wiary XXw.

Niestety, era męczenników nie skończyła się w XX w. Już w naszym stuleciu doszło do wielu pogromów chrześcijan. Wciąż dochodzi do takich programów w wielu krajach afrykańskich, na Bliskim i Dalekim Wschodzie chrześcijanie są prześladowani. Sprzyja temu ustawodawstwo wielu państw, jak choćby ustawa o bluźnierstwie w Pakistanie, która skierowana jest głównie przeciwko wyznawcom Chrystusa. Mimo porozumienia ze Stolicą Apostolską trwa zaostrzanie represji wobec katolików w Chińskiej Republice Ludowej, którzy przez dziesiątki lat doznawali wielu okrucieństw.

Aktualne raporty organizacji monitorujących przestrzeganie praw człowieka, także tych dotyczących wolności religijnej, wskazują, że największe prześladowania chrześcijan mają miejsce w następujący krajach: Nigeria, Niger, Libia, Sudan, Erytrea, Somalia, Jemen, Arabia Saudyjska, Irak, Syria, Turkmenistan, Uzbekistan, Afganistan, Pakistan, Indie, Chiny, Korea Północna, Bangladesz, Mjanma (Birma), Indonezja. Do krajów, gdzie trwa również dyskryminacja, zaliczono Mauretanię, Algierię i Egipt. Na kontynencie azjatyckim wyróżniono zaś Turcję, Iran, Ukrainę, Rosję, Kirgistan, Tadżykistan, Kazachstan, Butan, Laos i Wietnam. Nie chodzi przy tym o prześladowanie samych tylko katolików, ale także członków wspólnot prawosławnych i protestanckich.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter