16 grudnia
poniedziałek
Albiny, Zdzisławy, Alicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ewangelizacja wioskowa

Ocena: 0
131

7 kościołów, 8 dni, 7 ewangelizatorów. W Człopie odbywa się wiele spotkań, których głównym tematem jest Dobra Nowina. – Naszym celem jest dotrzeć do wszystkich miejsc w parafii, nawet tam, gdzie nie ma kościołów. Nie pominąć nikogo, żadnego domu, choćby na końcu wioski – mówi odpowiedzialny za ewangelizację wioskową neoprezbiter ks. Piotr Towarnicki.

Fot. pixabay.com / CC0

Ośmiodniowa akcja ewangelizacyjna w parafii Człopa w diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej rozpoczęła się w niedzielę 23 czerwca. Ewangelizatorzy z koszalińskiego Domu Miłosierdzia Bożego (świeccy oraz Bracia Miłosiernego Pana) wraz z diakonem i kapłanem obecni byli na niedzielnych Mszach św. w kościołach filialnych, a w kolejnych dniach wracali kolejno do każdej z wiosek, by przeżyć z mieszkańcami dzień na zabawie i katechezie z dziećmi, rozmowach i modlitwach z gospodarzami w ich domach, na Mszy św. i procesji z Najświętszym Sakramentem przez wioskę, a na koniec – na wspólnym ognisku. W czwartek zawitali do jednej z filii – Przelewic.

– Naszym celem jest dotrzeć do wszystkich miejsc w parafii, nawet tam, gdzie nie ma kościołów. Nie pominąć nikogo, żadnego domu, choćby na końcu wioski – mówi odpowiedzialny za akcję neoprezbiter ks. Piotr Towarnicki.

– Przygotowaliśmy parafian na to wydarzenie i widzimy, że są otwarci – mówi wikariusz parafii ks. Marcin Sypka. Kapłan zauważa, że dla mieszkańców świadectwem żywej wiary jest obecność świeckich w ekipie. – Ludzie się przyglądają: są księża, diakon, bracia. Ale i świeccy, którzy też mówią o Bogu. To do nich przemawia, pokazuje, że Pan Bóg to nie tylko ktoś z ołtarzy, z wysokiego nieba, ale też ktoś bliski, kogo może głosić każdy człowiek.

Wzruszającym momentem dnia jest procesja ulicami, gdy kapłan niosący monstrancję, zatrzymuje się i błogosławi poszczególne zabudowania i ich mieszkańców. – Ludzie mówią, że jak żyją tutaj od 40., 50. lat, to jeszcze nigdy czegoś takiego nie widzieli. To ich głęboko dotyka. Klękają przed swoimi domami, przyjmują błogosławieństwo. Co ważne, robią to publicznie, na oczach sąsiadów. I to ich integruje, bo przeżywają to jako wspólnota – ocenia wikariusz. – Ta ewangelizacja to takie nasionko, rzucone w serca ludzi.

Szczególnym "łamaczem serc" są spotkania w domach. W dwuosobowych grupach ewangelizatorzy pukają do drzwi mieszkańców, by rozmawiać z nimi, modlić się. – Choć nie zawsze udaje nam się dotrzeć do wszystkich, to widzimy, że osoby, do których akurat dotarliśmy, bardzo tego potrzebowały. To przedziwne prowadzenie Bożej Opatrzności – mówi ks. Towarnicki.

Dzień we wsi zaczyna się od zabaw z dziećmi. Ewangelizatorzy zabierają je na boisko, bawią się z nimi, mówią i śpiewają o Bożej Miłości, a na koniec zawieszają im na szyjach Cudowne Medaliki. – Wprowadzenie dzieci w wiarę to misja rodziców. Rozumiemy, że obecnych czasach jest to bardzo trudne. Staramy się więc dać dzieciom impuls do rozwoju wiary, a sposobem, od którego zaczynamy jest zabawa – mówi Małgorzata Łopacka, odpowiedzialna za dzieło ewangelizacji w Domu Miłosierdzia. Jak dodaje, gdy dzieci wracają do domów na obiad, to dobre wrażenie, którym się dzielą z rodzicami, zachęca dorosłych do uczestnictwa w dalszej części Ewangelizacji Wioskowej.

Organizatorem Ewangelizacji Wioskowej jest Dom Miłosierdzia Bożego w Koszalinie. Pierwsza akcja miała miejsce w 2006 roku, od tej pory kilkuosobowe ekipy trafiły do ponad 60 parafii wiejskich. W 2015 roku w Skrzatuszu odbył się III Kongres Nowej Ewangelizacji, poświęcony tematyce ewangelizacji wsi. Wzięło w nim udział blisko 500 ewangelizatorów, którzy w dniach poprzedzających kongres dotarli z misją do kilkudziesięciu miejscowości w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 grudnia

Dobry jest Pan i łaskawy, dlatego wskazuje drogę grzesznikom. Pomaga pokornym czynić dobrze, uczy ubogich dróg swoich.
Dziś w Kościele:
+ poniedziałek, III tydzień Adwentu,
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Lb 24,2-7;    15-17a; Ps 25(24), 4-5. 6 i 7bc. 8-9; Mt 21, 23-27
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -