19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Fatimska Pani Pielgrzymująca

Ocena: 0
7866

Dwadzieścia lat temu, w październiku 1995 roku, rozpoczęła się roczna peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej w Polsce.

Przywiozła ją z Portugalii narodowa pielgrzymka pod przewodnictwem prymasa Polski kardynała Józefa Glempa. Łaska spotkania z Maryją w Jej fatimskim znaku dotknęła tysięcy wiernych, w wielu sercach pozostał na zawsze klimat tamtych dni.

Pierwsza figura pielgrzymująca Matki Bożej Fatimskiej, wykonana według wskazówek widzącej Łucji, została poświęcona 13 maja 1947 roku. Od tego czasu wielokrotnie przemierzyła ona świat, niosąc ze sobą orędzie pokoju i miłości. Wszystko zaczęło się tuż po zakończeniu II wojny światowej, gdy pewien proboszcz z Berlina zaproponował, aby figura Matki Bożej z Fatimy nawiedziła stolice państw i miasta będące siedzibami biskupstw w Europie, aż do granicy z Rosją. Pomysł został podchwycony przez reprezentantkę Luksemburga w Międzynarodowej Radzie Żeńskiej Młodzieży Katolickiej i w pierwszą rocznicę poświęcenia figura rozpoczęła pierwszą podróż. Po ponad pięćdziesięciu latach, podczas których wizerunek fatimski odwiedził 64 kraje na wszystkich kontynentach, władze sanktuarium fatimskiego uznały, że pierwsza figura pielgrzymująca nie powinna opuszczać Fatimy tak często. 8 grudnia 2003 roku, w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, figurę umieszczono przy ołtarzu głównym bazyliki Matki Bożej Różańcowej w Fatimie. W odpowiedzi na liczne prośby o nawiedzenie różnych miejsc przez figurę fatimską wykonano kopie pierwszego wizerunku pielgrzymującego; obecnie sanktuarium fatimskie dysponuje trzynastoma takimi figurami.

W 1978 roku, w ramach Pielgrzymki Pokoju zorganizowanej przez Światowy Apostolat Fatimski, figura miała nawiedzić Polskę. Samolot czarterowy „Królowa Świata”, na którego pokładzie znajdowała się figura Matki Bożej Fatimskiej, wylądował na lotnisku w Warszawie, ale ówczesne władze nie zezwoliły, aby figura opuściła samolot. Została „uwięziona” w kabinie pilota! Kierujący pielgrzymką ks. Matthew Strumski poprosił ojców franciszkanów z Niepokalanowa o wykonanie drucianego obrysu figury. Zakonnicy pomalowali go na biało i umocowali na drewnianej podstawie z napisem: „Matka nie opuszcza”. Ten niezwykły wizerunek, nazwany „Nieobecną Madonną”, odwiedził wówczas Kraków, Katowice i Jasną Górę. W Częstochowie na Fatimską Panią czekali kardynał Karol Wojtyła oraz wszyscy biskupi polscy z kardynałem Wyszyńskim na czele. Druciany obrys Matki Bożej Fatimskiej postawiono przed obrazem Czarnej Madonny. Na życzenie kardynała Wyszyńskiego „Nieobecna Madonna” pozostała w Polsce; dziś znajduje się w kościele NMP Królowej Świata przy ul. Opaczewskiej w Warszawie.

Po siedemnastu latach, podczas których współczesny świat zmienił swoje oblicze, Maryja z Fatimy zagościła wreszcie w naszym kraju. W wydanym przed pielgrzymką przez episkopat „Słowie w sprawie przyjęcia w naszej ojczyźnie pielgrzymującej figury Matki Bożej Fatimskiej” polscy biskupi zwracali uwagę, że wprawdzie Polska znajduje się w epoce wielkich, historycznych przemian, ale witany z radością przełom postawił kraj w obliczu trudnych wyzwań i kryzysu o charakterze duchowym. Wobec potrzeby moralnego odrodzenia i nawrócenia biskupi ogłosili rok duszpasterski 1995/96 Rokiem Pokuty, „poznania i wyznania naszych win, okazania skruchy i modlitwy o łaskę głębokiego i trwałego nawrócenia”. Jednym z głównych motywów odwiedzin Pani z Fatimy było „podziękowanie za dar wolności w wymiarze politycznym, społecznym i religijnym – dostrzeżenie spełnienia jednej z ważnych obietnic fatimskich dotyczących Rosji” oraz wdzięczność za posługę pasterską Jana Pawła II, a zwłaszcza uratowanie go od śmierci w zamachu na placu św. Piotra.

Podczas trwającej rok peregrynacji Fatimska Pani odwiedziła wszystkie diecezje, większość dekanatów, liczne parafie i wspólnoty zakonne. Figura nawiedziła także mieszkającą w Radzyminie wielodzietną rodzinę państwa Sawickich. Przybyła do wszystkich, bez wyjątku.

W telegramie skierowanym do Jana Pawła II polska delegacja odwożąca figurę do Fatimy napisała: „Ta pielgrzymka Maryi po wszystkich diecezjach zrodziła wiele dobra – widzialnego i niewidzialnego. Wielu ludzi jednała z Bogiem, wielu wezwała do pokuty, wielu nauczyła modlitwy różańcowej”.

W uroczystości przekazania figury sanktuarium fatimskiemu po rocznej peregrynacji w Polsce, 13 października 1996 r., uczestniczyła delegacja z Kaliningradu i Rosji pod przewodnictwem abp. Tadeusza Kondrusiewicza. 15 października zabrała ona figurę na trwającą wiele miesięcy pielgrzymkę po Rosji, Kazachstanie i Azji Środkowej.

***
Materiał przygotowany we współpracy z Pallotyńskim Biurem Pielgrzymkowo-Turystycznym PEREGRINUS, ul. Skaryszewska 12, 03-802 Warszawa, tel. 22 619 15 02, 22 618 67 23, 22 618 68 51, www.bp.ecclesia.org.pl.
 

Iwona Słowikowska
fot. arch. Apostolicum, arch. sanktuarium w Fatimie
Idziemy nr 41 (524), 11 października 2015 r.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter