14 czerwca
piątek
Bazylego, Elwiry, Michala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek: naśladujmy Szymona Cyrenejczyka

Ocena: 5
788

Nie przechodźmy obojętnie wobec ludzi przeżywających trudności – wezwał papież Franciszek w krótkim rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Odmówił ją na zakończenie Mszy św., jaką odprawił w Niedzielę Palmową w bazylice św. Piotra w Watykanie.

fot. www.twitter.com

Ojciec Święty przypomniał, że już po raz drugi przeżywamy Wielki Tydzień w sytuacji pandemii. – W zeszłym roku byliśmy bardziej zaskoczeni, w tym roku jesteśmy bardziej wypróbowani. A kryzys gospodarczy stał się uciążliwy – przyznał papież. Pytając, co w tej sytuacji historycznej i społecznej czyni Bóg, odpowiedział, że bierze krzyż.

Jezus bierze krzyż, to znaczy bierze na siebie ciężar zła, jakie niesie ze sobą taka rzeczywistość, zła fizycznego, psychologicznego, a przede wszystkim duchowego, ponieważ Zły wykorzystuje kryzysy, aby siać nieufność, rozpacz i niezgodę

– stwierdził Franciszek.

To, co my powinniśmy czynić ukazuje Maryja, Matka Jezusa, która „wzięła na siebie swoją część cierpienia, mroków, przerażenia i przemierzyła drogę męki, zachowując w sercu płonącą lampę wiary”. – Z pomocą Bożej łaski, także i my możemy przebyć tę drogę. Na codziennej Drodze Krzyżowej napotykamy twarze wielu braci i sióstr przeżywających trudności: nie przechodźmy obok nich obojętnie, pozwólmy, aby nasze serca zostały poruszone do współczucia i zbliżmy się do nich. W danej chwili, podobnie jak Cyrenejczyk, możemy myśleć: „dlaczego właśnie ja?”. Ale później odkryjemy dar, który przypadł nam bez naszej zasługi – podkreślił Ojciec Święty.

– Módlmy się za wszystkie ofiary przemocy, zwłaszcza za ofiary zamachu, do którego doszło dziś rano w Indonezji przed katedrą w Makasar. Niech nam pomaga Matka Boża, która zawsze nas poprzedza na drodze wiary – zakończył Ojciec Święty. 

Czytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 czerwca

Czwartek, X Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter