29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek realizuje testament Jana Pawła II. "Jaka będzie młodzież takie będzie społeczeństwo"

Ocena: 0
1950

Synod jest kolejnym przykładem realizacji testamentu św. Jana Pawła II, który przez cały pontyfikat podkreślał, że jaka będzie młodzież takie będzie społeczeństwo - uważa abp Mieczysław Mokrzycki. Metropolita lwowski obrządku łacińskiego na Ukrainie nie zgadza się do końca z opinią, że Kościół nie mówi językiem młodzieży.

fot. JEFFREY BRUNO/ALETEIA, CC BY-SA-2.0

Od 3 do 28 października w Watykanie trwają obrady XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nt. "Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania".

"Każdy czas ma swoje wyzwania i dobrze, że papież Franciszek zwołał Synod Biskupów na temat młodzieży, tym bardziej, że świat i Kościół przeżywa obecnie kryzys. Materializm praktyczny, pogoń za dobrami materialnymi powoduje zanik wartości ludzkich, otwarcia się na drugiego człowieka oraz bycia chrześcijaninem" - zaznaczył abp Mokrzycki.

Zwrócił uwagę, że w każdej epoce młodzież jest podobna, spotyka się z podobnymi trudnościami w okresie dojrzewania, czy wchodzenia w wiek dorosły. Nigdy nie było dla wszystkich młodych ludzi idealnych warunków rozwoju. "W naszych czasach młodzi mają zapewnione stosunkowo dobre warunki materialne, żyją wygodnie, mają dostęp do najnowszych technik komunikacji, które same w sobie są czymś dobrym, ale ich użycie powoduje w większości przypadków wyobcowanie ze środowiska rodzinnego i społecznego. Zamiast spotykać się w kawiarniach, czy świetlicach młodzi ludzie bezpośrednie relacje zamieniają na kontakty poprzez Internet czy telefony komórkowe. Tworzą wokół siebie sztuczny świat wirtualny. W konsekwencji zatraca się człowieczeństwo, co podkreśla często uczestnicząca w Synodzie Biskupów młodzież i ojcowie synodalni" - powiedział abp Mokrzycki.

Zwrócił uwagę, że duża cześć synodalnych refleksji poświęcona jest temu, jak dotrzeć z ewangelicznym przesłaniem do współczesnego młodego człowieka. Podkreśla się też, że najważniejszym środowiskiem kształtującym międzyludzkie relacje nie jest szkoła czy Kościół, ale rodzina. "To w niej się kształtują dyspozycje, które zadecydują o przyszłości młodego człowieka. Z kolei jeśli chodzi o kształtowanie wiary i religijności człowieka ważna jest katecheza i uczestnictwo w codziennym życiu Kościoła, Eucharystii, nabożeństwach, czy pielgrzymkach. W nich młody człowiek nie tylko jest formowany, ale dokonuje się też jego autentyczny wzrost duchowy i intelektualny" - zaznaczył metropolita lwowski.

Częstym motywem przewijającym się w czasie obrad jest zarzut, że Kościół nie mówi językiem młodzieży. "Nie mogę się z tym do końca zgodzić, gdyż młodzież uczestnicząc w życiu Kościoła mówi swoim językiem. Osoba duchowna jest tylko przewodnikiem i moderatorem, a młodzież jest głosem Kościoła. Przecież kapłani nie pojawiają się z kosmosu, rodzą się i wzrastają w konkretnych środowiskach i mówią jego językiem. To młodzi kapłani są rówieśnikami młodych i w większości duszpasterzami młodzieży" - powiedział arcybiskup.

Zdaniem abp Mokrzyckiego synod jest kolejnym przykładem spełniania testamentu św. Jana Pawła II, który przez cały pontyfikat podkreślał, że jaka będzie młodzież takie będzie społeczeństwo, młodzi ludzie są przyszłością Kościoła i świata. Św. Jan Paweł II jest patronem synodu, jego nauczenie stale nas inspiruje a on jako święty wspiera nas swym wstawiennictwem u Boga" - zaznaczył metropolita lwowski.

Abp Mokrzycki nie zgadza się z opinią jednego z obserwatorów synodu, młodego kapłana, który powiedział, że idea Światowych Dni Młodzieży wyczerpała się, jest przeżytkiem i trzeba pomyśleć o innej formule. "Ucieszyła mnie reakcja większości ojców synodalnych, którzy nie zgadzając się z tą opinią wskazali na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie mówiąc, że było to wielkie święto wiary, radości i braterstwa młodych ludzi. W tym kontekście mówiono o potrzebie corocznego kultywowania tej formy spotkań w ramach diecezji czy na poziomie krajowym" - powiedział metropolita lwowski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter