5 czerwca
piątek
Waltera, Bonifacego, Walerii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek wezwał Peruwiańczyków do krzewienia kultury miłosierdzia

Ocena: 0
2309

O krzewienie kultury miłosierdzia oraz położenia kresu przemocy wobec kobiet zaapelował papież podczas nabożeństwa maryjnego ku czci Matki Bożej z La Puerta na Plaza de Armas w Trujillo.

fot. PAP/EPA/Pierre Cobos

Papież zauważył, że na to spotkanie wierni zaprosili czczone w tej części Peru obrazy Pana Jezusa i Matki Bożej, a także świętych i błogosławionych, w tym relikwie męczenników franciszkanów konwentualnych z Chimbote, Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka.

Ojciec Święty przybył w samochodzie panoramicznym na główny plac miasta Trujillo 50 minut wcześniej niż planowano, o godz. 15.50 (21.50 czasu polskiego) witany entuzjastycznie przez około 35 tys. zgormadzonych wiernych. Szczególną uwagę poświęcił chorym i cierpiącym, podchodząc do osób na wózkach inwalidzkich. 

W imieniu zebranych powitał go miejscowy ordynariusz, abp Héctor Miguel Cabrejos Vidarte, OFM wraz z par młodych. Podkreślił znaczenie tego miejsca w historii Peru – gdyż to waśnie tam 29 grudnia 1820 roku Truhillo jako pierwsze miasto ogłosiło niepodległość od Hiszpanii. Przypomniał, że wielkie znaczenie dla tamtejszej wspólnoty wiernych ma pobożność maryjna. Obiecał modlitwę wiernych w intencjach Ojca Świętego.
Następnie odczytano fragment Ewangelii św. Łukasza mówiący o zwiastowaniu anielskim (Łk 1, 26–35).

W swoim słowie Ojciec Święty zauważył, że na to spotkanie wierni zaprosili czczone w tej części Peru obrazy Pana Jezusa i Matki Bożej, a także świętych i błogosławionych, w tym relikwie męczenników franciszkanów konwentualnych z Chimbote, Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka.
Nawiązując do obecności tych obrazów i relikwii Franciszek zauważył, że “tam, gdzie jest wspólnota, gdzie jest życie i bijące serce, gorąco pragnące znaleźć motywy nadziei, motywy do śpiewu, do tańca, do godnego życia..., tam jest Pan, tam znajdujemy Jego Matkę, a także przykład wielu świętych, którzy pomagają nam zachować radość w nadziei”. Podkreślił, iż Bóg chce tam być blisko każdej wioski, każdej rodziny, wszystkich ludzi.

Ojciec Święty wskazał, że również Maryja wskazuje nam drogę do domu, prowadzi nas do Jezusa, który jest Bramą Miłosierdzia. – Jakże pragnę, aby ta ziemia goszcząca Matkę Miłosierdzia i Nadziei mogła wszędzie szerzyć i przekazywać dobroć i czułość Boga. Nie ma bowiem, drodzy bracia, lepszego lekarstwa na wyleczenie wielu ran, niż serce zdolne do miłosierdzia, serce zdolne do okazania współczucia w obliczu cierpienia i nieszczęścia, w obliczu błędu i pragnienia powstania wielu ludzi, którzy często nie wiedzą, jak to uczynić – stwierdził papież.

Franciszek wskazał, że umiłowanie Maryi powinno również pomóc w rodzeniu postaw uznania i wdzięczności wobec kobiety. Stanowczo zachęcił do walki z przemocą wobec kobiet. –Zachęcam was do walki z tym źródłem cierpienia, prosząc, aby promowano ustawodawstwo i kulturę odrzucania wszelkich form przemocy – powiedział Ojciec Święty. 

Na zakończenie papież zaapelował o krzewienie kultury miłosierdzia, „w której nikt nie patrzy na innych obojętnie lub odwraca wzrok, gdy widzi cierpienie braci”.

Ojciec Święty odmówił modlitwę do Niepokalanej Dziewicy z Puerta de Otuzco i oddał hołd tej figurze nakładając złotą koronę na jej głowę. Towarzyszyły temu ognie sztuczne. W czasie śpiewu litanii do Matki Bożej świętego Turybiusza z Mogrovejo dzieci złożyły u stóp figury kwiaty oraz świece.

Następnie papież udzielił apostolskiego błogosławieństwa. Na tym zakończyła się nabożeństwo, a Franciszek udał się w samochodzie zamkniętym na lotnisko. Przybył tam o godz. 16.51 czasu lokalnego. W towarzystwie abp. Héctora Cabrejosa pozdrowił zgromadzonych, a piętnacie minut później samolot A 321 linii lotniczych LATAM wyruszył w drogą do Limy.

Po godzinie i dwudziestu minutach samolot ma wylądować na lotnisku w Limie. Bezpośrednio stamtąd papież uda się do nuncjatury apostolskiej. Tam spędzi ostatnią noc na terytorium Peru.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 czerwca

Piątek, IX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Bonifacego, biskupa i męczennika
Istotą Twojego słowa jest prawda *
i każdy Twój sprawiedliwy wyrok jest wieczny.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Tm 3,10-17; Ps 119,157,160.161 i 165.166 i 168; Mk 12,35-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter