30 maja
sobota
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek wzorem przywództwa dla afrykańskich liderów

Ocena: 0
616

Zbliżająca się podróż Papieża Franciszka do Mozambiku, na Madagaskar i Mauritius jest znacząca nie tylko dla tych trzech państw, ale dla wszystkich 54 afrykańskich krajów i dla całej populacji tego kontynentu, która liczy dziś 1,3 mld osób – uważa o. Agbonkhianmeghe Orobator, przewodniczący Jezuickiej Konferencji Wyższych Przełożonych Afryki i Madagaskaru.

Fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nigeryjski jezuita uważa, że Ojciec Święty umocni serca ludzi, którzy mierzą się codziennie z wieloma wyzwaniami. Stwierdza on, że powodem korupcji, przemocy, biedy, bezrobocia, migracji i politycznej dysfunkcjonalności jest brak właściwego przywództwa. Nasi liderzy – mówi kapłan – są jak starotestamentalni pasterze, którzy pasą samych siebie, a nie owce [Ez 34, 2-5]. Mogą wiele nauczyć się z pasterskiego przewodniczenia Papieża Franciszka.

O. Orobator wskazuje, że w Afryce jest wiele osób odrzuconych i zmarginalizowanych. Muszą oni poczuć, że Kościół jest dla nich domem, a nie bezlitosnym sędzią – mówi. Jezuita ma także, nadzieję, że Franciszek zachęci lokalny Kościół, a szczególnie jego liderów do większego świadczenia o Ewangelii i bardziej profetycznego przywództwa. Kościół w krajach, które odwiedzi Papież jest żywy. Mam nadzieję, że Ojciec Święty pomoże odnowić mu jego misję i rozpalić na nowo światło nadziei dla ludzi przywykłych do życia w socjoekonomicznych i politycznych problemach – mówi nigeryjski duchowny.

W Mozambiku przy 30 milionowej populacji jest 70 proc. chrześcijan, w tym 27 proc. katolików. 27-milionowy Madagaskar ma 4 miliony katolików. Ponad połowa mieszkańców wyznaje tradycyjne trybalne wierzenia. Z kolei na Mauritiusie połowa z populacji 1 mln 200 tys. to hinduiści, a drugą największą grupą są właśnie katolicy w liczbie 300 tys. Mauritius według ONZ w odróżnieniu od pozostałych dwóch krajów jest dobrze usytuowany na liście ekonomicznych i religijnych wolności.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Sobota, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika albo wspomnienie św. Zdzisławy
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 28,16-20.30-31; Ps 11,4.5 i 7; J 21,20-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter