17 października
czwartek
Wiktora, Marity, Ignacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek wzorem przywództwa dla afrykańskich liderów

Ocena: 0
247

Zbliżająca się podróż Papieża Franciszka do Mozambiku, na Madagaskar i Mauritius jest znacząca nie tylko dla tych trzech państw, ale dla wszystkich 54 afrykańskich krajów i dla całej populacji tego kontynentu, która liczy dziś 1,3 mld osób – uważa o. Agbonkhianmeghe Orobator, przewodniczący Jezuickiej Konferencji Wyższych Przełożonych Afryki i Madagaskaru.

Fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nigeryjski jezuita uważa, że Ojciec Święty umocni serca ludzi, którzy mierzą się codziennie z wieloma wyzwaniami. Stwierdza on, że powodem korupcji, przemocy, biedy, bezrobocia, migracji i politycznej dysfunkcjonalności jest brak właściwego przywództwa. Nasi liderzy – mówi kapłan – są jak starotestamentalni pasterze, którzy pasą samych siebie, a nie owce [Ez 34, 2-5]. Mogą wiele nauczyć się z pasterskiego przewodniczenia Papieża Franciszka.

O. Orobator wskazuje, że w Afryce jest wiele osób odrzuconych i zmarginalizowanych. Muszą oni poczuć, że Kościół jest dla nich domem, a nie bezlitosnym sędzią – mówi. Jezuita ma także, nadzieję, że Franciszek zachęci lokalny Kościół, a szczególnie jego liderów do większego świadczenia o Ewangelii i bardziej profetycznego przywództwa. Kościół w krajach, które odwiedzi Papież jest żywy. Mam nadzieję, że Ojciec Święty pomoże odnowić mu jego misję i rozpalić na nowo światło nadziei dla ludzi przywykłych do życia w socjoekonomicznych i politycznych problemach – mówi nigeryjski duchowny.

W Mozambiku przy 30 milionowej populacji jest 70 proc. chrześcijan, w tym 27 proc. katolików. 27-milionowy Madagaskar ma 4 miliony katolików. Ponad połowa mieszkańców wyznaje tradycyjne trybalne wierzenia. Z kolei na Mauritiusie połowa z populacji 1 mln 200 tys. to hinduiści, a drugą największą grupą są właśnie katolicy w liczbie 300 tys. Mauritius według ONZ w odróżnieniu od pozostałych dwóch krajów jest dobrze usytuowany na liście ekonomicznych i religijnych wolności.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 października

On sam jest sprawiedliwy i usprawiedliwia każdego, który żyje dzięki wierze w Jezusa

Dziś w Kościele:
czwartek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 3,21-30a, Ps 130, Łk 11,47-54
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -