21 lutego
środa
Eleonory, Fortunata, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gdzie można zobaczyć czaszkę św. Tomasza z Akwinu?

Ocena: 0
341

Od 12 do 27 lutego czaszka św. Tomasza z Akwinu jest wystawiona na widok publiczny w klasztorze dominikanów w Bordeaux. Po raz pierwszy od 1369 roku relikwia ta opuściła Tuluzę, gdzie znajduje się grób średniowiecznego teologa i filozofa z Zakonu Kaznodziejskiego.

fot. Wikipedia

Okazją jest potrójny jubileusz św. Tomasza: 800. rocznica urodzin przypadająca w 2025 roku, 750. rocznica śmierci – w 2024 roku i 700. rocznica kanonizacji – w 2023 roku. Z tych powodów od 28 stycznia 2023 do 28 stycznia 2025 roku trwają uroczystości jubileuszowe ku czci Akwinaty.

23 stycznia w klasztorze dominikańskim w Tuluzie czaszka świętego została umieszczona w nowym relikwiarzu, którzy umożliwia jej publiczne eksponowanie. Pokryty jest on płatkami złota, udekorowany przedstawieniami aniołów, winorośli, drzewa życia i detali architektonicznych wyobrażających „niebiańską Jerozolimę” – miejsce przebywania świętych. Do certyfikatu autentyczności relikwii dołączono pieczęć archidiecezji Tuluzy. Penitencjaria Apostolska wydała dekret o udzieleniu odpustu zupełnego osobom, które w okresie jubileuszowym modlić się będą przy relikwiach św. Tomasza.

Tomasz z Akwinu zmarł w 1274 roku w opactwie cystersów w Fossanova we Włoszech. Jego doczesne szczątki znajdowały się tam do 1369 roku, gdy dominikanie zabrali je do swego klasztoru macierzystego w Tuluzie. Nie były one jednak pełne: brakowało jednej nogi, jednego barku, jednego ramienia i kręgów kręgosłupa. We Włoszech przechowywana jest inna, rzekoma głowa św. Tomasza, ale przypisano ją Akwinacie długo po przewiezieniu jego relikwii do Tuluzy, nie może więc być autentyczna.

Do 2025 roku relikwiarz z czaszką świętego odwiedzi co najmniej 15 klasztorów i parafii w dominikańskiej Prowincji Tuluzy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 lutego

Środa, I Tydzień Wielkiego Postu
Nawróćcie się do Boga waszego,
On bowiem jest łaskawy i miłosierny.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 11, 29-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
Nowenna do św. Rity z Cascii 13-21 II

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter