Grób Jezusa to jedyny grób, do którego pielgrzymujemy dlatego, że nie ma w nim ciała. - mówi ks. prof. Waldemar Chrostowski w rozmowie z Ireną Świerdzewską
Dlaczego Józef z Arymatei oddał swój grób Jezusowi?
W starożytnym Izraelu, o czym świadczy Biblia, a potem także w kulturze żydowskiej i chrześcijańskiej obowiązek pogrzebania zmarłego spoczywał na współmałżonku oraz jego dzieciach i wnukach. Oddanie grobu przyjacielowi czy komuś bliskiemu, kto własnego grobu nie miał, było niezwykłym uczynkiem miłosierdzia. Jezus żył i wychował się w Galilei, z dala od Jerozolimy. Użyczając Mu grobu, Józef z Arymatei wszedł w ten sposób do duchowej rodziny Jezusa. Nie wiemy, gdzie później sam został pochowany, lecz możemy się domyślać, że zapewne w pobliżu tego grobu, który oddał Jezusowi.
Jakie były dalsze losy grobu, w którym pochowano Chrystusa?
Nie mamy bezpośrednich przekazów o jego początkowych losach. Na pewno przykładano ogromną wagę do pamięci o Jego męce, śmierci i zmartwychwstaniu, ale przecież sam pusty grób jeszcze o zmartwychwstaniu nie świadczył. Świadectwem zmartwychwstania były chrystofanie, czyli ukazywania się Jezusa, oraz wyraźne znaki Jego obecności i działania w Kościele, który szybko okrzepł i się umacniał. Pierwsi wyznawcy Jezusa Chrystusa kładli przede wszystkim nacisk nie na miejsce, lecz na zbawczy charakter Jego męki i śmierci oraz absolutną bezprecedensowość Jego zmartwychwstania.
Izraelici w niewoli egipskiej nie przestawali wspominać miejsca, gdzie pochowani byli ich przodkowie. Jakie znaczenie miały groby patriarchów dla ludzi Starego Testamentu?
Grób i jego miejsce podkreślały ciągłość pokoleń, rodziny i rodu. Tym, co liczyło się w biblijnym Izraelu, był nie tyle naród, ile rodzina i ród. Zwróćmy uwagę, że polskie słowo „naród” pochodzi od słowa „ród” i „rodzina”. Dzisiaj na Bliskim Wschodzie mamy do czynienia z państwami, lecz w obrębie tych państw, zwłaszcza w świecie arabskim, wielkie znaczenie mają rody. W dużym stopniu dotyczy to również świata żydowskiego. Wzgląd na pochówek oznacza wzgląd na pamięć oraz ciągłość i tradycję rodową, którą traktowano jako znak i wyraz Bożego błogosławieństwa. Przebywając w Egipcie, Józef i jego bracia, a także ich ojciec Jakub, chcieli być pogrzebani w ziemi, która stanowiła dla nich ziemię przodków, a zarazem ziemię obietnicy. Miejsce, gdzie spoczywali ich przodkowie, patriarchowie Izraela, było w miejscowości Kiriat-Arba, która potem otrzymała nazwę Hebron.
Z pieczołowitością przygotowywano takie miejsce pochówku?
W pochówku Sary, o który zadbał Abraham, widzimy jego ogromną troskę o grób żony. Abraham zakupił kawałek ziemi od Hetytów po to, żeby jego żona, a następnie i on sam, mogli być pochowani we własnej ziemi. W tym samym miejscu zostali pochowani pozostali patriarchowie, czyli Izaak z żoną Rebeką i Jakub z Leą, natomiast jego ukochana żona Rachela, która zmarła podczas porodu, została pochowana w pobliżu Betlejem. Najważniejszy jednak był grób Abrahama, ponieważ dał początek tradycji rodowej. Hebron w języku arabskim nosi nazwę Al-Chalil, co znaczy „Przyjaciel”. Chodzi oczywiście o przymiot Abrahama jako wiernego przyjaciela Boga. Najważniejszą budowlą tego miasta jest Haram Al-Chalil czyli „Świątynia Przyjaciela”, czczona zarówno przez wyznawców judaizmu, jak i muzułmanów – pośród obustronnych konfliktów i napięć, których nie brakowało dawniej i nie brakuje dzisiaj.
Dla wyznawców islamu groby patriarchów też są ważne?
Również muzułmanie czczą Abrahama jako swego ojca. Pamiętajmy, że zanim Abrahamowi urodził się syn Izaak z żony Sary, to wcześniej miał on syna Izmaela zrodzonego z Egipcjanki Hagar. Sara urodziła syna w późnym wieku, a zanim się to stało, doświadczyła wielu upokorzeń od Hagar. Gdy między obiema kobietami nasilał się konflikt, Hagar i jej syn zostali na polecenie Sary oddaleni. Wzruszający obraz przerażenia i smutku Abrahama oddalającego Hagar z Izmaelem można zobaczyć w Ermitażu w Petersburgu.
Potomkami Izmaela są Arabowie, a potomkami Izaaka – Żydzi. Arabowie powołują się na to, że jako pierwsi zaistnieli przez swego praprzodka, a więc ich spór z Żydami sięga samej Biblii i ma swój precedens w Księdze Rodzaju.
Skoro tak istotne były miejsca pochówku patriarchów, to dlaczego nie znamy grobu np. Mojżesza?
Rzeczywiście, Księga Powtórzonego Prawa lakonicznie opowiada o przejściu Mojżesza na drugą stronę życia, do Boga: „I pochowano go w dolinie krainy Moabu naprzeciw Bet-Peor, a nikt nie zna jego grobu aż po dziś dzień”. Mojżesz, tak jak Abraham, był przyjacielem Boga, a zarazem przywódcą, prawodawcą i przewodnikiem ludu Bożego wybrania. Wyróżniając się za życia, dostąpił wyróżnienia również po śmierci. Bóg jest wierny tym, którzy Mu ufają. To samo dotyczy innego wielkiego bohatera wiary Starego Testamentu, a mianowicie proroka Eliasza, który żył w IX w. przed Chrystusem, około 400 lat po Mojżeszu. Druga Księga Królewska opowiada, że odejście Eliasza było jeszcze bardziej tajemnicze, bo „wśród wichru wstąpił do niebios”. Dlatego i w jego przypadku nie ma wskazanego miejsca grobu. Powstała natomiast bogata literatura, przynależąca do kategorii apokryfów, mówiąca o wniebowzięciu Mojżesza i Eliasza. Ich przejście do Boga dokonało się w sposób, który zapowiadał zbawczą ekonomię Nowego Przymierza.