19 września
sobota
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Groszek i inne historie

Ocena: 0
4086

Pięćdziesiąt historii – jak pięćdziesiąt zdrowasiek w części Różańca – których bohaterką jest tak naprawdę łaska Boża.

I to mimo tytułu ksiażki „Kwiatki brata Cosima”, wskazującego na mistyka ze skalistego Scoglio. Co do prawdziwości objawień w Scoglio pewności nie ma, jednak biskup miejsca podniósł je do rangi sanktuarium diecezjalnego. Zrobił to m.in. na podstawie świadectw pielgrzymów, wciąż tłumniej tu przybywających z coraz dalszych rejonów Włoch.

Ksiądz Rocco Spagnolo, który „kwiatki” ze Scoglio dla nas zebrał, radzi, by do zjawisk nadprzyrodzonych podchodzić i z wiarą, i z rozumem. Podejście można mieć sceptyczne, ostrożne, można też płynąć z ich nurtem z ufnością, czasem może z łatwowiernością. Ale „wiara nie może przestać myśleć – pisze autor, a w jego słowach pobrzmiewa początek encykliki Jana Pawła II Fides et ratio: – Wiara i rozum muszą zawsze iść w parze, gdyż stanowią dwa skrzydła ludzkiego ducha”. I powtarza za św. Pawłem Apostołem: „Wszystko badajcie, a co szlachetne – zachowujcie”. Zamiast o cudach, woli mówić o tajemnicy.

Posługujący w Scoglio brat Cosimo, mimo że wyróżniony przez Boga, działa w prostocie i pokorze i – co nie mniej ważne – jest posłuszny swojemu biskupowi. Poświęcona mu książka dokumentuje wydarzenia dotąd nieupubliczniane. Autor opisuje je bez dopatrywania się w nich cudu i bez intencji hagiograficznych. Zresztą mistyk ze Scoglio w swojej pokorze wobec Ducha Świętego, któremu przypisuje sprawstwo wszystkiego, co się tam dzieje, nie pozwoliłby na wyniesienie siebie ponad jedną z trzech Osób Boskich.

Przytoczone w „Kwiatkach…” historie czasem wydawać się mogą infantylne, jak „uratowany” przez Matkę Bożą gotujący się parę godzin w szklance wody groszek. Inne – jak cudownie napełniający się oliwą dzban lub ziarnem worek – przywołują na myśl cuda Eliasza w domu wdowy z Sarepty Sydońskiej. Ich wspólnym mianownikiem jest wiara prostych ludzi. Mnie ważniejsze niż same opisywane wydarzenia wydały się trafne komentarze autora. Króciutkie, bo ledwie kilkuzdaniowe, są kwintesencją wiary i nauczania Kościoła

Czytelników, którzy mieliby wątpliwości co do kultu Maryi w miejscu, którego objawienia nie zostały jeszcze przez Kościół uznane, uspokajam: autor „Kwiatków…” przedstawia je w duchu Magisterium Kościoła. Najświętsza Maryja Panna przedstawiona jest tu w duchu chrystocentrycznym – jako ta, która nasz wzrok kieruje ku swemu Synowi. A cuda za Jej wstawiennictwem – jak podkreśla ks. Spagnolo – nie są „ulepszeniem” objawienia Chrystusa, ale pomagają w pełniejszym przeżywaniu Go w czasach współczesnych. Tygodnik „Idziemy” objał patronat medialny nad tą książką.

 

Ks. Rocco Spagnolo, „Kwiatki brata Cosima. Znaki Bożej obecności i objawienia Matki Bożej ze Scoglio”, przekład Agnieszka Zielińska, Esprit, Kraków 2018, 183 s.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 września

Sobota, XXIV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Januarego, biskupa i męczennika
w Bogu pokładam nadzieję, nie będę się lękał, *
cóż może uczynić mi człowiek?

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1 Kor 15, 35-37. 42-49; Ps 56 (55), 3 i 10-14; Łk 8, 4-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter