ŻYCIE KONSEKROWANE
Ojciec Święty pisze, że „dla pełnego zrozumienia osobowości św. Hieronima konieczne jest połączenie dwóch charakterystycznych wymiarów jego egzystencji jako człowieka wierzącego: z jednej strony absolutne i bezwzględne poświęcenie się Bogu, z wyrzeczeniem się wszelkich przyjemności ludzkich dla miłości Chrystusa ukrzyżowanego (por. 1 Kor 2, 2; Flp 3, 8. 10), z drugiej zaś strony trud wytrwałego studiowania, ukierunkowanego wyłącznie na coraz pełniejsze rozumienie tajemnicy Pana. I właśnie to podwójne świadectwo, składane po mistrzowsku przez Hieronima, jest proponowane jako wzór: przede wszystkim dla mnichów, by ci, którzy żyją ascezą i modlitwą, byli zachęcani do oddania się żmudnej pracy badawczej i intelektualnej; potem dla uczonych, którzy muszą pamiętać, że wiedza jest wartościowa pod względem religijnym tylko wówczas, gdy opiera się na wyłącznym umiłowaniu Boga, na ogołoceniu z wszelkich ambicji ludzkich i wszelkich dążeń światowych”. Mnisi i uczeni mogą nie tylko wczytywać się w teksty św. Hieronima, ale też poznawać jego życie, sposób myślenia i działania, bo wiele trudności, jakie on napotkał, stanowi wyzwania – mimo bardzo zmienionego kontekstu – także dla współczesnego chrześcijanina; wystarczy wspomnieć, jak trudno jest podejmować wyrzeczenia w świecie materialnego dobrobytu i wygodnego życia.
Pisarz starał się mądrze łączyć aspekty teoretyczne z praktyką życia, zwłaszcza w odniesieniu do osób konsekrowanych. Uważał, że wśród wielu codziennych zajęć, jakie podejmują osoby konsekrowane, czytanie i rozważanie Biblii ma pierwszorzędne znaczenie. Bo w niej Bóg wskazuje człowiekowi ścieżki życiowe, objawia tajemnice świętości i podnosi go na poziom wyższy od innych stworzeń. Dzięki codziennej lekturze i medytacji można dostrzegać w coraz głębszy sposób znaczenie słów Bożych i pogłębiać jedność z Panem. Wyrzeczenia, posty i skupienie mają na celu wytworzenie w człowieku pokoju duszy, koniecznego do tego, aby właściwie praktykować medytację natchnionych zdań.
Spostrzeżenia i rady dotyczące czytania i rozważania Pisma Świętego dane przez św. Hieronima oparły się próbie czasu także w kwestii dziewictwa, pojmowanej jako forma ustawicznej duchowej walki dla Pana. Na marginesie warto dodać, że w omawianym dokumencie ten aspekt mógłby być bardziej szczegółowo rozwinięty, choćby na podstawie Listu 22 (zresztą cytowanego), który ukazuje piękno i sens życia w dziewictwie, jak też trudy, które trzeba podjąć, aby pozostać wiernym w takim stylu życia.
Tak było w przypadku licznych postaci biblijnych, które musiały podjąć wiele zmagań dotyczących np. sfery cielesnej człowieka. Można pokonywać pokusy, współpracując z łaską Bożą, otwierając się na dary Boże, medytując słowa zawarte w Piśmie Świętym. Tylko w ten sposób osoby konsekrowane przeżywać będą radość z poświęcenia się Bogu przez czystość i podejmować duchowe walki, które sprawiają, że już w czasie życia ziemskiego przeżywa się szczególną bliskość Jezusa Chrystusa.
Niemniej aktualny wydaje się temat relacji osób należących do zakonów z całą wspólnotą Kościoła: św. Hieronim zachęca wszystkich do trwania w czystej nauce Kościoła i do pozostawania w głębokiej komunii z pozostałymi wierzącymi.
STOLICA PIOTROWA
Na koniec zwróćmy uwagę na trzeci temat poruszany w Liście papieża Franciszka o św. Hieronimie. Chodzi o jego relację do Stolicy Piotrowej. Najpierw Ojciec Święty mówi o roli samego Rzymu w życiu i działalności tłumacza: „Hieronim miał zawsze szczególny stosunek do Rzymu: Rzym był duchowym portem, do którego nieustannie powracał; w Rzymie uformował się jako humanista i ukształtował jako chrześcijanin; jest homo romanus”. Następnie przechodzi do stwierdzenia dotyczącego stosunku św. Hieronima do samej Stolicy Piotrowej: „Dla Hieronima Kościół Rzymski jest żyzną glebą, na której ziarno Chrystusa przynosi obfite owoce. W burzliwych czasach, w których niepodzielną tunikę Kościoła często rozdzierały podziały między chrześcijanami, Hieronim spoglądał na Stolicę Piotrową jako na pewny punkt odniesienia: »Ja postępując tylko za Chrystusem, łączę się w komunii ze Stolicą Piotra. Wiem, że na tej Opoce zbudowany jest Kościół«”.
PODSUMOWANIE
Wspomniałem o trzech tematach poruszonych w Liście o św. Hieronimie, które wydają mi się szczególnie ważne z punktu widzenia współczesnego chrześcijanina. Ale tematów jest o wiele więcej i aż trudno uwierzyć, że ktoś, kto żył 1600 lat temu, kto prowadził tak ascetyczny tryb życia, ale też często był porywczy, dziwny w zachowaniu i nie przebierał w słowach krytyki, może mieć tak wiele do przekazania wierzącym i poszukującym XXI w. Jego wielkość i aktualność polega przede wszystkim na tym, że był człowiekiem nie tylko czytającym, tłumaczącym i objaśniającym Biblię, ale przede wszystkim starał się według niej żyć i nauczać. Do tego też zachęcał i zachęca czytelników swoich licznych dzieł. Jego zachęta staje się zachętą papieża Franciszka, który w końcowej części Listu zwraca się w szczególny sposób do młodych – ale jestem przekonany, że także do wszystkich czytelników swojego przesłania: „Wyjdźcie na poszukiwanie waszego dziedzictwa. Chrześcijaństwo czyni was spadkobiercami niezrównanego dziedzictwa kulturowego, które musicie objąć w posiadanie. Bądźcie pasjonatami tej historii, która jest waszą. Ośmielcie się spojrzeć na tego niespokojnego młodzieńca Hieronima, który, jak postać z przypowieści Jezusa, sprzedał wszystko, co posiadał, aby nabyć »drogocenną perłę« (Mt 13, 46)”.