5 lipca
niedziela
Marii, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na Wielki Post

Ocena: 4.8
924

Rekolekcje dla przedsiębiorców, dla pracodawców, dla liderów, ignacjańskie, franciszkańskie lub benedyktyńskie – to jedne z wielu propozycji wielkopostnych rekolekcji, organizowanych przez zgromadzenia zakonne, duszpasterstwa, a także świeckie stowarzyszenia i ruchy katolickie.

fot. Pixabay.com

"Między piekłem a niebem" – rekolekcje o pieniądzach to wielkopostna propozycja krakowskiego Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców "Talent". Odbędą się od 2 do 5 marca w Gródku nad Dunajcem. Rekolekcje rozpoczynają się w piątek kolacją o godz. 18.00, a kończą w niedzielę o godz. 14.00.

Jak podkreśla jeden z ubiegłorocznych uczestników w filmie promującym tę inicjatywę, uczestnicy nie będą zawiedzeni. – Można tu poznać wspaniałych ludzi, zawiązać przyjaźnie, porozmawiać o problemach, smutkach radościach, istnieje też możliwość nawiązania kontaktów biznesowych. Zobaczysz, że prowadzenia firmy w duchu chrześcijańskim jest możliwe – podkreśla.

"Gdyby ubóstwo materialne było ideałem, nie powinniśmy pomagać biednym – osiągnęli już ideał. Gdyby pieniądz był zły, Pan Bóg nie mówiłby «Do mnie należy srebro i do mnie złoto» (Ag 2,8). Gdyby nie było warto poświęcić rekolekcji sprawom materialnym, Bóg nie mówiłby w Biblii tyle o pieniądzach" – czytamy na stronie internetowej wydarzenia.

Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców "Talent" zaprasza również na rekolekcje "Modlitwa lidera" (17-19 marca w Krakowie) oraz "Pomysłowość ewangeliczna – pokój, radość, dobra materialne" (od 31 marca do 2 kwietnia w Kazimierzu Dolnym).

Na rekolekcje ignacjańskie w skupieniu i milczeniu zapraszają siostry ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa Sacre Coeur w Pobiedziskach w terminie 17-19 marca.

"W tym roku zacznij Wielki Post od zajrzenia w głąb siebie i poczuj różnicę" – zachęcają organizatorzy, podkreślając, że będzie to idealny czas i przestrzeń na medytacje Słowa Bożego. W planie wyjazdu: medytacje w duchu ignacjańskim, Adoracja Najświętszego Sakramentu, Eucharystia i konferencje.

Na rekolekcje dla wszystkich osób pragnących jak najpełniej przeżyć Triduum Paschalne zaprasza benedyktyńska fundacja "Chronić dobro". Hasło przewodnie wydarzeni brzmi: "Idźcie i głoście". W tym temacie, odbędą się rozważania nad tajemnicą posłania w Kościele, którego symbolem jest olej z liturgii chrztu oraz postawa św. Benedykta z Nursji. Rekolekcje potrwają od 27 do 30 marca.

Rekolekcje franciszkańskie pod tytułem: "Dobry Panie, rozjaśnij ciemności mojego serca", odbędą się od 17 do 19 marca w Domu Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana M. Kolbego w Gdańsku.

Jak zauważają organizatorzy, nurtujące pytania św. Franciszka nie są nikomu obce, często brak odpowiedzi może utrudnić rozwój duchowy. "Propozycja rekolekcji jest prostym zaproszeniem do spojrzenia na tajemnicę własnych wewnętrznych zmagań oczyma wiary w obecności ikony z San Damiano oraz zaproszeniem do modlitwy, kontemplacji i adoracji ikony, tak aby usłyszeć głos Pana. Wiemy, czego oczekują od nas inni, ale czy na pewno wiemy, czego oczekuje od nas Pan?" – czytamy na stronie internetowej wydarzenia.

Rekolekcje będą stanowić próbę głębszego spojrzenia na historię swojego życia oczyma wiary, rozpoznania i zobaczenia, na przykładzie św. Franciszka z Asyżu, swoich oczekiwań, napięć, porażek i kryzysów oraz pomóc w rozeznawaniu drogi powołania (już wypełnianego lub jeszcze nie odkrytego).

W gdańskim Domu Pojednania i Spotkań, w terminie 7-9 kwietnia, odbędą się również rekolekcje pt. "Pascha Jezusa i moja – Lectio Divina. Ikony Wielkiego Tygodnia", oparte na wielowiekowej praktyce modlitwy Słowem Bożym, która prowadzi do głębokiego przyjmowania sercem Słowa Bożego, poprzez słuchanie, medytację, modlitwę i kontemplację.

"Czas rekolekcji to przede wszystkim otwarcie na działanie Ducha Świętego i osobista modlitwa Słowem, które sprawia, że światło Boże oświeca moje całe życie. Stąd też podczas rekolekcji proponowana jest całkowita cisza, poza rozmową z kierownikiem duchowym" – podkreślają organizatorzy, dodając, że w otwarciu się na Słowo Boże uczestnikom będą pomagać starożytne i współczesne ikony.

Wielki Post to okres ruchomy w kalendarzu liturgicznym Kościoła. Wypada on pomiędzy Środą Popielcową a Wielkim Czwartkiem. W tym roku przypada od 1 marca do 13 kwietnia. To czas oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa, do którego warto się przygotować, np. poprzez rekolekcje.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lipca

Niedziela, XIV Tydzień zwykły
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Za 9,9-10; Ps 145,1b-2.8-11.13-14; Rz 8,9.11-13; Mt 11,25-30
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter