20 marca
poniedziałek
Klaudii, Eufemii, Maurycego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Informacja zwrotna

Ocena: 4.96667
1127

Wartości takie jak rzetelność, uczciwość czy ofiarność są wspólne dla wszystkich.

fot. pexels.com

Każdy z was, młodzi przyjaciele,
znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte”.
Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić.
(…) Wreszcie – jakiś porządek prawd i wartości,
które trzeba „utrzymać” i „obronić”.

Jan Paweł II

Świat pracy jest przebogaty. Zadania urzędniczki różnią się od obowiązków studenta na Erasmusie. Wyzwania dla lekarza są odmienne od tych, które ma budowlaniec. I tak można w nieskończoność opisywać szeroką paletę tego, co zawiera się pod pojęciem praca. Na tym polu każdy zbiera własne doświadczenia i snuje projekty na przyszłość. Niemniej jednak w różnych okolicznościach wszyscy są wezwani do naśladowania Jezusa, żeby poprzez pracę wzrastać, służyć bliźniemu i oddawać Bogu chwałę.

Wartości takie jak rzetelność, uczciwość czy ofiarność są wspólne dla wszystkich. By przekuwać je na konkretne „tu i teraz”, potrzebna jest jednak osobista refleksja. Realia, które charakteryzują świat pracy, niosą ze sobą zawiłości, których wszyscy w mniejszym lub większym stopniu doświadczają. Odpowiedź na pytanie: Jakie są przejawy uświęcenia mojej pracy? będzie różna dla zawodowego sportowca, youtubera, prawnika, dyrektora handlowego, kucharza, sopranistki, rolnika, zarządcy wspólnoty, nauczyciela czy kierowcy ciężarówki. Również emeryci, bezrobotni czy osoby chore będą musieli odbyć własną refleksyjną drogę.

Skoro świat pracy ewoluuje, do tych podstawowych pytań warto powracać. Proces transformacji cyfrowej trwa w wielu sektorach, pojawiły się też nowe formy pracy, bardziej oparte na współpracy, projektach, telepracy… Pozytywne aspekty, takie jak większa elastyczność, kreatywność i współpraca, mieszają się z innymi, negatywnymi, takimi jak większa niepewność. Niewielu młodych ludzi chce pracować w firmie na etacie aż do emerytury, tak jak robili ich rodzice czy dziadkowie. Jednocześnie nowe platformy pomagają, by pasje i wiedza stały się podstawą wyboru zawodu i sposobu zarabiania na życie.

Potrzebą młodego ducha jest, by na odcinku życia zawodowego się nie zatrzymać. Wciąż zadawać sobie pytania: czego Pan Bóg oczekuje ode mnie w pracy? Często odpowiedź na to pytanie znajdziemy w innych pytaniach: czego oczekują ode mnie rodzina, pracodawca, koledzy? Jaki feedback (informacja zwrotna) dochodzi od mego otoczenia? Jest oczywiste, że odpowiedzi na te pytania, szczególnie gdy są konkretne, mogą zaboleć. Potrzeba pokory, aby przyjmować uwagi i wskazówki na polu zawodowym, bo zwykle w tej przestrzeni czujemy się ekspertami – przecież od tylu lat mocno staramy się dać z siebie to, co najlepsze. Pokora jest więc punktem wyjścia, by wciąż czynić postępy w uświęcaniu się poprzez pracę.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 marca

Poniedziałek, IV tydzień Wielkiego Postu
Nawracajcie się,
bliskie jest królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 1, 16. 18-21. 24a lub Łk 2, 41-51a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter