16 czerwca
niedziela
Aliny, Benona, Anety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak wielka symfonia

Ocena: 0
1662

Wspomnienia świętych przypominają nam o powszechnym powołaniu do świętości.

fot. Pixabay, CC0

Na fresku Michała Anioła „Sąd ostateczny” w Kaplicy Sykstyńskiej widzimy Chrystusa, który rządzi wszechświatem. Obok niego Najświętsza Maryja Panna patrzy miłosiernie na swoje dzieci, gdy pojawiają się przed najwyższym Sędzią. Wokół Jezusa i Maryi mnóstwo świętych. W sztuce chrześcijańskiej takie przedstawianie sądu ostatecznego ma długą tradycję. W średniowieczu powszechne było ukazywanie Chrystusa otoczonego świętymi: mężczyznami i kobietami, młodymi i starymi, uczonymi i prostymi robotnikami, królami i papieżami, mnichami i żołnierzami, dziewicami i matkami, ze wszystkich środowisk, ras i kultur. Temu ogromnemu tłumowi towarzyszyły często anioły grające na instrumentach, czyniąc całość wielką orkiestrą.

Benedykt XVI porównał świętych do wielkiego „zestawu instrumentów, które z ich indywidualnością wznoszą do Boga wielką symfonię wstawiennictwa, dziękczynienia i uwielbienia”. Każdy jest mistrzem swego instrumentu, a rezultatem jest zróżnicowana muzyka, zawsze nowa, którą interpretujemy, gdy obchodzimy pamięć świętych przez cały rok liturgiczny.

Roczny kalendarz liturgicznych wspomnień o świętych przypomina, że przeszli oni przez świat jak Jezus: „czyniąc dobrze” (Dz 10, 38), będąc żywym światłem i wsparciem dla swoich braci i sióstr. Daty upamiętniające ich wspomnienia liturgiczne zwykle odpowiadają dniowi ich śmierci lub śmierci, nazywanym dies natalis – dzień narodzenia do nowego życia w niebie. Przy innych okazjach przywołują inne wydarzenia z ich biografii, szczególnie te związane z przyjmowaniem sakramentów.

Święta liturgia jest uprzywilejowanym miejscem, aby wzrastać w miłości do tych niebiańskich orędowników i przeżywać ich bliskość, jako miłych towarzyszy naszego ziemskiego pielgrzymowania. Mszał Rzymski, gromadzący wielowiekową tradycję wiary, zawiera powszechne formy modlitw: męczenników, pasterzy, doktorów Kościoła, dziewic i świętych, którzy osiągnęli pełnię chrześcijańskiego życia w różnych okolicznościach i stanach życia.

W każdej rodzinie rocznice najwybitniejszych członków – ojca, matki, dziadków... – obchodzone są w specjalny sposób. Tak też jest w przypadku rodziny Bożej, jaką jest Kościół. Wspomnienia świętych przypominają nam o powszechnym powołaniu do świętości. Dzięki łasce Bożej wszyscy możemy w pełni odpowiadać na zaproszenie do uczestniczenia w Boskim życiu. Dlatego symfonia grana przez Kościół wciąż się wzbogaca nowymi talentami. Co ciekawe, uważne wsłuchiwanie się w tę muzykę pomaga stawać się lepszym.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 czerwca

"Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe"

Dziś w Kościele: niedziela XI tygodnia zwykłego - uroczystość Najświętszej Trójcy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Prz 8,22-31 ; Ps 8,4-5.6-7.8-9 ; Rz 5, 1-5 ; J 16,12-15.
+ komentarz Tygodnika Idziemy
+ komentarze Bractwa Słowa BożegoNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -