16 października
środa
Gawla, Ambrozego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak zawierzyć?

Ocena: 0
1843

– Maryja nie zastępuje Jezusa. Jest dana przez Jezusa i do Niego prowadzi – mówi o. Stanisław Przepierski OP.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Z o. Stanisławem Przepierskim OP rozmawia Irena Świerdzewska

 

Czym jest zawierzenie Matce Bożej, a czym oddanie się Jej w niewolę miłości?

Określenie „oddanie się Matce Bożej w niewolę miłości” pochodzi od św. Ludwika Marii Grigniona de Montforta. On sam, a także inni ojcowie duchowości, mówią, że to najkrótsza, najprostsza, najdoskonalsza i najskuteczniejsza metoda naśladowania Chrystusa. Święty Ludwik zafascynowany był pokorą Jezusa i Jego ubóstwem. Chrystus całkowicie oddał się Maryi, we wszystkim zależał od Niej: począwszy od Jej biologii, rozwijając się w Jej łonie, a wcześniej od aktu Jej woli, jako Niewiasty świadomie współpracującej z planem Bożym. Powierzył Jej swoją przyszłość. Oddanie się Jezusa w ręce Maryi jest czymś zaskakującym! To wyraz najwyższej pokory Boga wobec człowieka. Chrystus zostawił całą chwałę nieba i przyszedł ubogacić nas swoim ubóstwem. Powierzył Maryi całego siebie. Stąd bierze się oddanie się Matce Bożej w duchu św. Ludwika, które zafascynowało chociażby Jana Pawła II czy prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Oddanie się Matce Bożej nie jest pozbawianiem się samodzielnego myślenia, ale złożeniem wolności w ręce Tej, która zabezpiecza ludzką wolną wolę, tak podatną na grzech. Oznacza coś więcej, niż tylko oddanie Maryi siebie, swojego ciała, swojego ducha, swojej psychiki, swojej przeszłości. Oznacza złożenie w Niej mojej nadziei, zaufanie, że Maryja, na mocy duchowego macierzyństwa, pomoże mi swoim wstawiennictwem, zleconym Jej przez Chrystusa. Taka więź z Maryją ma doprowadzić do rozwoju wiary, do komunii z Chrystusem. Oddanie się w niewolę miłości łączy się z przekazaniem Maryi zasług wynikających z moich dobrych uczynków, by miały one szerszy i głębszy udział w dziele odkupienia. Maryja może te zasługi, zdobyte na bazie łaski Bożej, wykorzystać do osiągnięcia większego dobra, którego ja nie zawsze potrafię rozpoznać.

Z kolei zawierzenie Maryi dotyczy bardziej przyszłości i osiągnięcia celu. Bazuje na głębokiej nadziei chrześcijańskiej w zwycięstwo Chrystusa, które w pełni objawi się w przyszłości. To heroizm wiary, nadziei, miłości i ufności, że Zbawca i Jego Matka są i będą z nami w swoim Kościele i w naszym życiu, jako niezwyciężona moc; że Kościół, pośrodku którego stoi Maryja, będzie pełnił wolę Boga; że chwała Boża objawi we wszystkich zakątkach ziemi. To ufność w stosunku do Matki Bożej, że pomoże mi Ona zrealizować moje obowiązki wynikające m.in. z chrztu.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 32 (670), 12 sierpnia 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 22 sierpnia 2018 r.

 

O. Stanisław Przepierski (ur. 1959) – dominikanin, doktor filozofii, licencjat z mariologii, rekolekcjonista, autor artykułów naukowych i z zakresu formacji duchowej. Asystent Żywego Różańca w Archidiecezji Warszawskiej, członek zarządu Stowarzyszenia Żywy Różaniec w Polsce, członek Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, twórca i opiekun cyklu wykładów maryjno-mariologicznych przy klasztorze w Warszawie na Służewie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 października

Ucisk i utrapienie spadną na każdego człowieka,
który dopuszcza się zła

Dziś w Kościele:
środa, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ spomnienie św. Jadwigi Śląskiej
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 2,1-11, Ps 62, Łk 11,42-46
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -