6 lipca
poniedziałek
Gotarda, Dominiki, Lucji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Japończycy wspominają św. Maksymiliana Kolbe

Ocena: 0
216

Japońscy franciszkanie konwentualni 24 kwietnia obchodzili 90. rocznicę przybycia św. Maksymiliana Marii Kolbe do Nagasaki oraz 38. rocznicę śmierci brata Zenona Żebrowskiego, jednego z najbardziej znanych misjonarzy w Japonii.

fot. misje.franciszkanie.pl

Podczas Mszy św. celebrowanej w założonym przez o. Maksymiliana klasztorze, franciszkanie wspominali osobę i dzieło polskiego świętego.

Sytuacja pandemii pomaga nam spojrzeć na życie tak jak patrzył na nie św. Maksymilian, tj. w perspektywie życia wiecznego

– powiedział gwardian zakonu o. John Masatoshi Yamaguchi. 

Dodał, że w Mszy świętej mieli uczestniczyć polscy Rycerze Niepokalanej i pielgrzymi z Polski, ale pielgrzymki zostały odwołane z powodu pandemii. Od kilku miesięcy w papierowym i internetowym Rycerzu Niepokalanej po japońsku pojawiały się listy o. Kolbe i wspomnienia innych zakonników.

O. Maksymilian przybył do Nagasaki w 1930 r. i rozpoczął od wydawania miesięcznika „Rycerz Niepokalanej”. Pierwszy numer, wychodzącego do dziś po japońsku „Rycerza”, ukazał się miesiąc po jego przyjeździe. Jako doktor filozofii, o. Maksymilian został także wykładowcą w seminarium duchownym w Nagasaki. Po roku założył klasztor franciszkanów konwentualnych, który nazwał japońskim Niepokalanowem.

W czasie 6 letniego pobytu o. Kolbe w Nagasaki do klasztoru franciszkanów konwentualnych przybyło ok. 20 polskich zakonników. Powstało tu także mniejsze seminarium duchowne. Misja utrzymywana była głównie, dzięki datkom z Niepokalanowa.

Rocznica przybycia  św. Maksymiliana do Japonii, to również rocznica śmierci jego wiernego towarzysza br. Zenona Żebrowskiego, budowniczego polskiego i japońskiego Niepokalanowa. Brat Zenon należy do najbardziej znanych misjonarzy w Japonii. Zmarł, w Tokio, w 1982 r. w 52 rocznicę przybycia do Nagasaki z o. Maksymilianem.

W imieniu japońskiej polonii, polską i japońską flagę na grobie brata Zenona w Tokio ustawił salezjanin o. Piotr Solich. Br. Zenon uważany jest za pioniera wolontariatu w Japonii. Po zrzuceniu bomby atomowej na Nagasaki pomagał ofiarom wybuchu, a potem cierpiacym z powodu wojny w całej Japonii. Ratował dzieci ulicy, a pamięć o nim jest nadal żywa szczególnie w dzielnicy Asakusa, w Tokio, gdzie z japońską katoliczką Satoko Kitaharą pomagał ludziom żyjącym w slumsach, zwanych Miastem Mrówek. Prawie co roku organizowane są wystawy zdjęć, wykłady i przedstawienia prezentujące ich działalność. W 1981 r. ze schorowanym br. Zenonem spotkał się w Tokio Papież Jan Paweł II.

W klasztorze franciszkanów konwentualnych w Nagasaki jest obecnie pięciu ojców, czterech braci i trzech seminarzystów. Przy klasztorze działa przedszkole, gimnazjum i liceum Rycerstwa Niepokalanej. Franciszkanie konwentualni mają klasztory również w Tokio.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 lipca

Poniedziałek, XIV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy
«Ufaj, córko! Twoja wiara cię ocaliła»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 2,16.17b-18.21-22; Ps 145,2-9; Mt 9,18-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter