25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna Góra: 34. Pielgrzymka Kolejarzy

Ocena: 0
708

Kilka tysięcy kolejarzy i członków ich rodzin przybyło w niedzielę na Jasną Górę na 34. spotkanie tego środowiska. W homilii abp Marek Jędraszewski akcentował wagę ich służby i przeciwstawiał ją finansowym motywacjom, by odmawiać pracownikom prawa do wolnej niedzieli.

fot. Marcin Mazur / Episkopat.pl

W swoim wystąpieniu metropolita krakowski m.in. nawiązał do wiążących się z koleją znaczeń słowa: relacja. Podkreślił, że obok odnoszących się do logistyki, komunikacji, najistotniejsze dotyczy człowieka.

– Mamy wtedy na uwadze tę służbę kolei, która umożliwia milionom ludzi każdego roku przemieszczać się z jednej miejscowości do drugiej, aby tam, gdzie się udadzą, nawiązali na nowo, czy nawet odzyskali swoje relacje ze znajomymi, najbliższymi, aby przeżyć bardzo ważny czas razem – zwłaszcza gdy jest to czas świąteczny – mówił abp Jędraszewski.

– Nie byłoby tych relacji międzyludzkich, gdyby nie służba kolei, kolejarzy – podkreślił hierarcha akcentując jednocześnie, że odniesienie znaczenia słowa relacja do samych kolejarzy oznacza jednocześnie wezwanie do okazywania podróżnym, którzy są w drodze, życzliwości, dobroci, pomocy. „Jakże łatwo w tym znaczeniu słowa relacja, (…) dostrzec słowo: służba – zaznaczył.

– Bo trzeba służyć. I tu wracają jak echo słowa ewangelii, kiedy Pan Jezus mówi: największy pośród was niech będzie waszym sługą. Mamy sobie służyć, okazywać swoją dobroć, życzliwość i miłość właśnie dlatego, że trzeba nam nieustannie sięgać na nowo do fundamentu – zaapelował wskazując na źródło poczucia braterstwa i solidarności wynikające z posiadania jednego Ojca, Boga.

Dziękując kolejarzom za ich poświęcenie i gotowość do służby abp Jędraszewski ocenił, że właśnie to ich doświadczenie „potrafi najbardziej radykalnie określić sytuację ludzi innych zawodów przymuszanych do tego, żeby pracowali w niedzielę czy inne święta – nie, aby innym służyć przede wszystkim, lecz aby właściciele ich zakładów mogli zbić dodatkowy majątek”.

– To jest prawdziwy wyzysk człowieka przez człowieka. To jest naruszenie najbardziej podstawowych praw ludzkich, w tym tak drogiego nam rozumienia słowa solidarność – solidarność międzyludzka, braterska. Przez to, że przymusza się innych do pracy w niedzielę i święta, nie pozwala im się (…), a przecież to tak ważne w dzisiejszym świecie, budować więzi rodzinnych, przyjacielskich, wspólnotowych – zaakcentował.

Nawiązując do polskiej historii i wynikającego z niej szczególnego zobowiązania do wzajemnej troski o siebie Polaków w duchu braterstwa i solidarności abp Jędraszewski wskazał na sformułowany 31 października br. przez prezydium Konferencji Episkopatu Polski apel do rządzących, „by bronili prawa do wolnej niedzieli dla każdego, kto w niedzielę nie musi pracować”.

Podkreślił, że to apel, aby rządzący „ustanawiali takie prawa, które są prawami autentycznej wolności – by ta wolność stawała się przestrzenią wzajemnej dobroci, miłości i poczucia, że jesteśmy jednym w naszych rodzinach, naszych wspólnotach”. – Jest to wielkie dobro, o które musimy się nieustannie upominać się w imię także samego Boga, który po to dał trzecie przykazania dekalogu, byśmy mieli możność dzień święty święcić – przypomniał.

W niedzielnej uroczystej sumie na Jasnej Górze pod przewodnictwem metropolity krakowskiego uczestniczyli m.in. przedstawiciele spółek kolejowych, administracji rządowej oraz wywodzący się ze środowiska kolejarskiego parlamentarzyści. Przybyły też delegacje kolejarzy z Białorusi, Francji, Słowacji i Węgier.

W odczytanym na początku mszy papieskim przesłaniu do uczestników pielgrzymki abp Angelo Becciu, substytut sekretariatu stanu Stolicy Apostolskiej zaznaczył, że w ub. roku Franciszek na Jasnej Górze przypominał o macierzyńskiej, wychowawczej roli Maryi wobec pielgrzymującego Kościoła.

Papież mówił wówczas: „Wasz naród pokonał na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności. Niech Matka mężna u stóp krzyża i wytrwała w modlitwie z uczniami w oczekiwaniu na Ducha Świętego zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi, nigdy nie ulegając pokusie izolowania się i narzucania swej woli”.

– Prośmy o łaskę, abyśmy sobie przyswoili jej wrażliwość, jej wyobraźnię w służbie potrzebującym, piękno poświęcenia swojego życia dla innych bez szukania pierwszeństwa i dzielenia. Zawierzając pani jasnogórskiej wszystkie sprawy polskiej kolei Ojciec Święty modli się o Boże błogosławieństwo dla nich, dla ich rodzin i duszpasterzy – zapewnił w papieskim posłaniu abp Becciu.

– Niech praca na kolei pełniona w duchu pokornej służby na wzór św. Brata Alberta będzie zawsze ceniona przez sprawujących władzę i korzystających z tej chlubnej posługi na rzecz dobra wspólnego – dodał, zapewniając o papieskim błogosławieństwie.

Mateusz Babak (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter