25 lutego
niedziela
Wiktora, Cezarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jedno z Ojcem

Ocena: 0
1215

Adoracja, post, ewangelizacja – to zobowiązania członków wspólnoty Dom w Ramionach Ojca działającej przy parafii św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

fot. archiwum wspólnoty

Wspólnota powstała w 2002 r., a jej uformowanie się było długim procesem rozeznawania. – Gdy po studiach przeprowadziłam się do Warszawy, odwiedziłam znajomego jezuitę o. Romana Groszewskiego SJ. Podczas rozmów okazało się, że ma podobne marzenie o powstaniu wspólnoty. Zaprosiliśmy jeszcze sześć osób i spotykaliśmy się co tydzień u mnie w mieszkaniu. Dodatkowo pościliśmy oraz modliliśmy się w tej intencji. Po pół roku ustaliliśmy nazwę oraz zarys wspólnoty – opowiada liderka Maria Kastyak. Obecnym asystentem kościelnym Domu w Ramionach Ojca jest o. Czesław Wasilewski SJ.

Liderka wyjaśnia, że misją wspólnoty jest życie prawdziwą tożsamością chrześcijańską. – Mamy jednego Ojca, jesteśmy braćmi i siostrami, tworzymy Bożą rodzinę. Chcemy, aby każdy odkrył i przyjął, że jest synem, córką Boga, dziedzicem Królestwa Bożego, aby budować jedność w Ciele Chrystusa – tłumaczy.

 


RAZEM W DOMU

Formacja przebiega etapami; każda osoba, która chce dołączyć do tej wspólnoty charyzmatycznej, zostaje zaproszona na kurs Alpha. Jeśli go wcześniej ukończyła, przechodzi od razu do małej grupy. Po dziesięciu tygodniach odbywa się kurs Beta. To etap bezpośredniego decydowania, dotyczy on obu stron – zarówno kandydata, jak i animatorów. Po nim istnieje możliwość dołączenia do Domu w Ramionach Ojca przez zawarcie przymierza, z którego wynikają konkretne zobowiązania. Wicelider wspólnoty Artur Sikora wyjaśnia, że polegają one na kształtowaniu bliskiej relacji z Bogiem przez adorację, minimum godzinę w tygodniu. – Przyjmujemy post jako styl życia, każdy z „domowników” określa jego charakter, przykładowo może być pokarmowy albo od urządzeń elektronicznych. Istotą jest, aby pozbyć się tego, co nas oddziela od Boga. Trzecim zobowiązaniem jest ewangelizacja, głoszenie Ewangelii wszędzie gdzie tylko możemy oraz poprzez świadectwo własnego życia – zaznacza pan Artur. Pierwszy rok formacji jest wspólny, później jest ona bardziej sprofilowana.

We wspólnocie działają cztery diakonie, czyli miejsca posługi: modlitwy, uwielbienia, braterstwa, ewangelizacji. Spotkania całej wspólnoty odbywają się co tydzień w niedzielę w formie dwugodzinnych uwielbień z nauczaniem lub świadectwami w parafii św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61 w Warszawie. Raz na dwa tygodnie mają charakter zamknięty, aby kształtować więzi wewnątrz wspólnoty – mówi Maria Kastyak.

W diakonii modlitwy służą osoby, które noszą w sercu pragnienie modlenia się za innych. Diakonia uwielbienia koncentruje się na chwaleniu Pana i darze proroctwa. Animuje także spotkania od strony muzycznej i modlitewnej, prowadzi śpiew na Mszy z modlitwą o uzdrowienie. Diakonia braterstwa odpowiada za promocję, media, sprawy informatyczne, techniczne czy organizacyjne. Natomiast osoby podejmujące posługę ewangelizacyjną organizują spotkania Alpha i formację Beta, jeżdżą na zaproszenia do innych wspólnot oraz parafii. Wspólnota ewangelizuje także na ulicach Warszawy. Od początku wojny w Ukrainie cała wspólnota świadczy szeroką pomoc na rzecz uchodźców. Organizuje transport Ukraińców z granicy, zbiórki darów, zapewnia miejsca noclegowe, pomaga przybyszom uzyskać pomoc psychologiczną i duchową.

Dom w Ramionach Ojca tworzą osoby w wieku ok. 30–40 lat. Łącznie w przymierzu jest 115 osób, większość to rodziny z dziećmi. – Moim zdaniem zwiększone zainteresowanie wspólnotami charyzmatycznymi, jak nasza, wynika z tego, że ludzie nie tylko słyszą, że Bóg ich kocha, ale sami tego doświadczają – przekonuje wicelider.

 


BACK HOME WARSAW

Dom w Ramionach Ojca organizuje ważne wydarzenie na „mapie charyzmatycznej” Warszawy – Back Home Warsaw (BHW). To wieczory uwielbienia, które są organizowane cyklicznie, zwykle w trzeci poniedziałek miesiąca. Przychodzą na nie osoby, które chcą chwalić Boga przez sztukę – wspólny śpiew, grę na instrumentach, taniec, malarstwo. Uwielbienie zaczyna się po Mszy świętej w parafii św. Andrzeja Boboli i trwa podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu.

Mija już dziesięć lat od pierwszego Back Home Warsaw. Z tej okazji wspólnota przygotowała program jubileuszowy. 27 sierpnia w godz. 13.00–15.00 zaplanowano taniec uwielbienia z flagami, warsztaty z malarstwa proroczego (uwielbianie Boga poprzez malowanie) i fotografii kontemplacyjnej (znajdowanie obecności Boga przez zdjęcia), warsztaty dla dzieci oraz małżonków, rodziców. Od 15.00 będzie trwała godzinna przerwa obiadowa. Wieczór uwielbienia rozpocznie się o godz. 16.00 krótkim powitaniem i modlitwą uwielbienia, o 17.00 Eucharystia, o 18.00 modlitwa o uzdrowienie prowadzona przez znanego charyzmatyka Marcina Zielińskiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 25 lutego

II Niedziela Wielkiego Postu
Z obłoku świetlanego odezwał się głos Ojca:
«To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 9, 2-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz "Idziemy" - Rewelacja tajemnicy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter