29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jeszcze przez trzy dni możemy ofiarować odpust za zmarłych

Ocena: 5
755

Jeszcze przez trzy dni możemy uzyskać odpust zupełny związany z oktawą Wszystkich Świętych. To cenny dar i wyraz naszej wdzięczności, który możemy ofiarować naszym bliskim zmarłym – powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

fot. pixabay.com

Jak wyjaśnił rzecznik KEP, od 1 do 8 listopada możemy ofiarować za zmarłych odpust zupełny. – Kościół chce zbawienia każdego człowieka, dlatego od uroczystości Wszystkich Świętych możemy, aż przez osiem dni, uzyskiwać odpust zupełny za naszych bliskich, którzy już odeszli. To wyraz chrześcijańskiej nadziei całkowitego odpuszczenia nawet najcięższych grzechów i życia wiecznego"– podkreślił rzecznik episkopatu.

Ks. Rytel-Andrianik wskazał, że zgodnie z nauką Kościoła odpust ofiarowany za zmarłych jest wielką pomocą dla dusz w czyśćcu. – Przez grzech człowiek zaciąga winę oraz sprowadza na siebie karę. Wina zostaje odpuszczona w sakramencie pojednania. Odpust zaś jest darowaniem kary za grzechy zgładzone już co do winy – przypomniał ks. Rytel-Andrianik.

– Odpust może być cząstkowy albo zupełny, w zależności od tego, czy uwalnia od kary doczesnej, należnej za grzechy w części lub w całości – czytamy m.in. w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Tak więc, jeśli ktoś uzyska za daną osobę zmarłą odpust zupełny, to – zgodnie z nauczaniem Kościoła – ta osoba idzie z czyśćca do nieba. Odpust więc jest wyrazem miłosierdzia, które Bóg okazuje człowiekowi przez darowanie kar i życie wieczne w niebie. Wszyscy w jakimś stopniu potrzebują przebaczenia, a Kościół wychodzi naprzeciw temu właśnie poprzez dar odpustu – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

Dodał, że nie można jednak traktować odpustu jak praktyki magicznej, lecz należy patrzeć na niego przez pryzmat wiary, która "wiąże się z zaufaniem w Boże miłosierdzie".

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że podstawowym warunkiem odpustu zupełnego, który można uzyskać w oktawie Wszystkich Świętych, jest bycie w stanie łaski uświęcającej, czyli bez grzechu ciężkiego, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach papieża oraz modlitwa za zmarłych na cmentarzu.

– Warunki takiego odpustu, można zawrzeć w skrócie KMB. Ten skrót jest powszechnie znany jako inicjały imion trzech króli: Kacper, Melchior i Baltazar. Tym razem jednak nie chodzi o imiona, ale o to, aby łatwiej zapamiętać trzy warunki uzyskania odpustu, jakimi są: K–Komunia Święta – czyli także stan łaski uświęcającej, M–modlitwa w intencjach podanych przez papieża i B–brak przywiązania do grzechów. Mnemotechnika to również narzędzie używane przez Kościół, by pomóc wiernym w zapamiętywaniu ważnych kwestii – podkreślił ks. Rytel-Andrianik. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter