18 marca
niedziela
Cyryla, Edwarda, Boguchwaly
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jezus na Litostrotos

Ocena: 5
467

Głęboko pod fundamentami arabskiej szkoły Umariya, pod ulicą Via Dolorosa, pod klasztorem franciszkanów i w podziemiach klasztoru sióstr syjońskich znajdują się kamienne płyty, którymi wybrukowany był dziedziniec Antonii. Te same, po których chodził Jezus.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Twierdzę Antonia zbudował Herod Wielki w latach 37-35 przed Chr., a zniszczyli ją żydowscy powstańcy w 66 r., wycinając do nogi kwaterującą tam załogę rzymską. Jako symbol okupacji, służyła Rzymianom niespełna sto lat. Przeprowadzone badania wykopaliskowe pozwoliły bliżej zlokalizować twierdzę i przynajmniej częściowo wykreślić jej kształt. Będąca w posiadaniu franciszkanów Kaplica Biczowania, oddana w opiekę polskim zakonnicom, znajduje się na miejscu wewnętrznego dziedzińca koszar wojskowych, u Marka Ewangelisty nazwanego pretorium (Mk 15,16). W bezpośrednim sąsiedztwie stoi kaplica upamiętniająca skazanie Jezusa na śmierć. Kilkadziesiąt kroków dalej w dół Via Dolorosa wchodzi się do podziemi klasztoru sióstr syjońskich.

Miejsce to pozwala stąpać po oryginalnym bruku dziedzińca Antonii, identyfikowanym z Litostrotos u Jana Ewangelisty. W kilku miejscach zachowały się na kamiennych, ciężkich płytach, wycięte ostrym narzędziem wzory, uważane przez archeologów za szachownice do gry w króla. Wszystkie te kółeczka, kwadraty i prostokąty, wyryte głęboko, pobudzają naszą wyobraźnię, ba, są w stanie wyzwolić wzruszenie.

Z archeologicznego punktu widzenia, dokładna identyfikacja ewangelicznego odcinka Litostrotos, gdzie namiestnik rzymski zasiadł na trybunale dla orzeczenia wyroku skazującego Jezusa na śmierć, nie jest możliwa. Podobne głazy z ulicznego bruku spotyka się na przyległych ulicach, a już na pewno pod Via Dolorosa.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 11 (649), 18 marca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 marca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły