3 czerwca
sobota
Leszka, Tamary, Karola
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jubileuszowy rok o. Augustyna Kordeckiego cz.1

Ocena: 4.9
206

Rok 2023 to na Jasnej Górze także rok jubileuszowy poświęcony paulinowi o. Augustynowi Kordeckiemu w 350. rocznicę śmierci oraz 420. jego urodzin.

fot. Biuro Prasowe Jasna Góra

To uwieczniony na kartach „Potopu” Henryka Sienkiewicza obrońca Jasnej Góry przed potopem szwedzkim, którego w 1973 r. przyszły papież Jan Paweł II nazwał heroicznym zakonnikiem, który „na wiele stuleci nauczył polskie pokolenia niepodległości ducha”.

Obchody Roku o. Kordeckiego rozpocznie w rocznicę jego śmierci 20 marca Apel Jasnogórski. Następnego dnia, 21 marca Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30 przewodniczyć ma przełożony generalny Zakonu Paulinów, o. Arnold Chrapkowski. W maju otwarta zostanie plenerowa wystawa poświęcona bohaterskiemu obrońcy Jasnej Góry. Uroczystości ku czci Królowej Polski upływać będą w nawiązaniu do postaci o. Kordeckiego, wielkiego czciciela Najświętszej Maryi Panny, który przekonywał, że Ona „od burzących kolubryn jest mocniejsza”.

Poczta Polska we współpracy z częstochowskim klasztorem przygotowuje okolicznościowy znaczek. Do listopada, kiedy przypada rocznica urodzin zakonnika, odbywać się będą różne wydarzenia kulturalne. Paulini już zapraszają na spotkania ukazujące życie i posługę ich wybitnego współbrata oraz dzieje Jasnej Góry.

W Zakonie Paulinów żywa jest pamięć o wzorowym życiu zakonnym o. Augustyna Kordeckiego, o jego karności, pracowitości, męstwie i pokorze oraz szczególnej czci i nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny. Swoją niezłomnością zasłynął podczas 40-dniowego oblężenia Jasnej Góry przez Szwedów. Przygotował fortecę jasnogórską do obrony. Cudowny Obraz Matki Bożej postanowił uchronić przed zagrożeniem znieważenia czy zniszczenia. Dlatego podjęto decyzję, aby przenieść go w bezpieczne miejsce do Mochowa koło Głogówka.

Podejmując się obrony Jasnej Góry, wykazał się niezłomną nadzieją zwycięstwa. Wszystkie swoje działania zawierzał Bożej Opatrzności oraz niezawodnej opiece Maryi, którą nazywał Tarczą Królestwa Polskiego, daną narodowi jako pomoc ku obronie. Swoją postawą mobilizował współbraci do intensywnej modlitwy i do bohaterskiej obrony świętości miejsca i czci Matki Bożej.

Mawiał przy tym: „jeszcze Najświętsza Panna okaże, iż od burzących kolubryn jest mocniejsza”. Podczas szwedzkiego oblężenia kazał codziennie zapalać pochodnie na jasnogórskiej wieży, które miały być znakiem dla wszystkich, że klasztor ciągle jeszcze się broni. Urządzał procesje eucharystyczne na wałach dla obrony i dodania otuchy walczącym. Na jego polecenie kapela klasztorna grała z wieży maryjne pieśni, aby podnosić na duchu obrońców, a wrogom przypominać, że fortecy maryjnej nie zdobędą.

W swym pamiętniku z oblężenia Częstochowy o. Kordecki napisał:

cała siła ocalenia z Jasnej Góry pochodzić musi, ta bowiem sama, choć tyle już z ciała Ojczyzny uległo wrogowi, została dotąd nietknięta. Tu Najdostojniejsza Pani Nieba, poczytując sobie za rzecz miłą i przystojną nazywać się Królową Polski, zasiąść niegdyś raczyła i uczyniła Jasną Górę stolicą swego Królestwa.

 

Izabela Tyras @JasnaGóraNews

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 czerwca

Sobota, VIII Tydzień Wielkanocny
Nakazy Pana są radością serca
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 11, 27-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter