19 sierpnia
piątek
Boleslawa, Juliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kolumb misji

Ocena: 0
659

Zawdzięczamy mu powstanie Papieskiej Unii Misyjnej. 16 stycznia mija 150. rocznica urodzin bł. ks. Paula (Pawła) Manny.

fot. Papieska Unia Misyjna

Kiedy myślimy o wsparciu Kościoła na misjach, zazwyczaj odruchowo chwytamy za portfel. Te realia niezwykle bolały ks. Mannę (1872–1952) – misjonarza, którego papież Jan XXIII określił mianem „Krzysztofa Kolumba współpracy misyjnej”.

Dla niego materialne realia pracy misyjnej stanowiły tylko wycinek potrzeb, nadprzyrodzony charakter misji wymaga bowiem wsparcia duchowego. Wyjaśnił tę potrzebę niezwykle celnie, pisząc w lipcu 1918 r.: „Na wojnie są zawsze ci na froncie i ci na tyłach. Co robią ci na tyłach dla walczących żołnierzy? Mówią o nich z wielkim podziwem! A czy chrześcijanie mówią o misjonarzach? Czy czują wobec nich podziw i sympatię? Na zapleczu modlą się za żołnierzy i posyłają im różne rzeczy. A wy, czy modlicie się za żołnierzy Jezusa Chrystusa, za misjonarzy, aby Pan dawał im siłę, odwagę, cierpliwość i wszelkie łaski? Co im wysyłacie?”.

 


MISJA NA MIEJSCU

Urodzony we Włoszech Paweł Manna do seminarium Instytutu Misji Zagranicznych wstąpił w 1891 r. Trzy lata później przyjął święcenia kapłańskie, aby w następnym roku pojechać do Birmy. Spełniło się jego ogromne marzenie. S. Monika Juszka zwróciła uwagę, że pierwsze zamiary pracy misyjnej pojawiły się najpewniej już około 1887 r., podczas formacji w Katolickim Towarzystwie Nauczania (obecnie Towarzystwo Boskiego Zbawiciela).

Ten okres trwał zaledwie dwanaście lat, ponieważ pogarszający się stan zdrowia uniemożliwił ks. Mannie dalszą pracę. Wrócił do Włoch zdruzgotany. Miał nawet myśli o porzuceniu pracy misyjnej. Pan Bóg jednakże nie marnuje danych talentów, misjonarz podjął się innego zadania. Wpierw rozwinął czasopismo „Misje Katolickie”, które z upadającego periodyku stało się w niedługim czasie jednym z najważniejszych mediów przybliżających temat misji. Utworzył też kolejne tytuły: „Propaganda Missionaria” i „Italia Missionaria”. Wszystkie one miały niebagatelne znaczenie nie tylko dla przybliżenia tematu, ale i dla pracy formacyjnej. W 1916 r. powstało dzieło jego życia, czyli Unia Misyjna Duchowieństwa (obecnie Papieska Unia Misyjna), zajmująca się zarówno formacją misjonarzy (duchownych i świeckich), jak i propagowaniem samej idei pracy misyjnej. Tę ważną do dziś instytucję powołał ks. Manna wspólnie z abp. Guido Confortim (1865–1931), który podobnie jak Manna marzył o pracy misyjnej, lecz nie było mu to dane z uwagi na stan zdrowia. Abp Guido Conforti został beatyfikowany 17 marca 1996 r. przez Jana Pawła II, a kanonizowany 23 października 2011 r. przez Benedykta XVI.

 


NAWRÓCIĆ ŚWIAT

Nie tylko Unia pozostała po ks. Mannie. W 1936 r. dzięki jego staraniom powstało również Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Niepokalanej. Oprócz powyższych przedsięwzięć pozostawił po sobie ok. 70 tomów pism, poświęconych oczywiście pracy misyjnej. Jedno z jego określeń niezwykle przylgnęło nie tylko do jego osoby, ale i do misji całego Kościoła, o którą to misję całe swoje życie tak intensywnie walczył. Ks. Manna rzucił kiedyś hasło: „Cały Kościół dla całego świata”. To krótkie, celne zdanie, stworzone niczym slogan reklamowy, stało się mottem misyjnego powołania chrześcijan. Papież Paweł VI mówił, że ks. Manna był „jednym z najskuteczniejszych krzewicieli idei misyjnego uniwersalizmu w XX w.”. Można by rzec, że nie rozmieniał się na drobne w swojej wizji działalności ewangelizacyjnej. Głosił, że zadaniem Kościoła jest po prostu nawrócenie całego świata, a do wykonania tego zadania zobligowani są nie tylko misjonarze wysłani przez Kościół, ale również wszyscy ochrzczeni.

Ks. Paweł Manna został beatyfikowany przez Jana Pawła II 4 listopada 2001 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 sierpnia

Piątek, XX Tydzień zwykły – Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera
Cierpieli głód i pragnienie *
i wygasało w nich życie.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 34-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter