12 lipca
niedziela
Jana, Brunona, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 10 stycznia 2020

Ocena: 4.9
1686

Wszystko, co Jezus czyni, czyni zgodnie z wolą Jego Niebieskiego Ojca. Objawia się jako namaszczony Duchem Świętym, jako Mesjasz, na którego od dawna czekał naród żydowski.

-teksty czytań-

Fot. pixabay.com/CCO

   Komentarze Bractwa Słowa Bożego, Konrad Sadkowski

Pierwsze czytanie: 1 J 4, 19-5, 4

Święty Jan kontynuuje temat miłości Boga do rodzaju ludzkiego. Poucza, że nic nie warte będą nasze zapewnienia o miłości do Boga, jeśli tego uczucia nie będzie w naszych wzajemnych relacjach z bliźnimi. Bóg, który jest dobrem i miłością, oczekuje tego samego od nas, którzy uważamy się za Jego wyznawców i czcicieli. Wszelkie zło obecne w naszym życiu oddziela nas od Stworzyciela. Skoro tego, kogo jesteśmy w stanie poznać naszymi zmysłami, nienawidzimy, gardzimy nim, umniejszamy jego wartość, to jak możemy mówić, że kochamy Boga, który pozostaje dla nas niewidzialny?

Święty Jan poucza, że miłować Boga, to znaczy wypełniać Jego przykazania, a w szczególności przykazanie miłości. Wszystko, co stworzył Bóg, jest dobre. Powinniśmy, zatem zachowywać Jego obraz w sercu, czynić dobro i nawet, kiedy spotyka nas przykrość ze strony bliźniego, nie odwzajemniać zła, ponieważ przez naszą braterską miłość świat ma się stawać lepszy. Zagrożenia współczesnego świata nie powinny nas paraliżować i blokować w czynieniu dobra, lecz być wyzwaniem do odpowiadania dobrem na zło. Pamiętajmy, że Bóg zwycięża złe moce i udziela wsparcia do walki ze złem. Ufajmy w Jego miłość i w naszym codziennym życiu kierujmy się przykazaniem miłości bliźniego.

Psalm responsoryjny: Ps 72, 1b-2.14-15bc.17

Psalm 72 jest modlitwą za bliżej nieokreślonego króla izraelskiego. Chrześcijanie widzą w nim jednak Osobę Jezusa Chrystusa, Mesjasza oczekiwanego i zapowiadanego przez proroków. Nadejście władcy doskonałego będzie błogosławieństwem dla całego narodu i dla całej ziemi Izraela.

Ewangelia: Łk 4, 14-22a

Jesteśmy świadkami przybycia Pana Jezusa w dzień szabatu do synagogi w Nazarecie i odczytania słów proroctwa Izajasza o Duchu Pańskim, głoszeniu dobrej nowiny ubogim, wolności więźniom i uciśnionym. Pan oznajmił, że słowa te wypełniły się w Jego Osobie, co wielce zdumiało wszystkich zgromadzonych. Uznawali za absolutnie niemożliwe, niedorzeczne, aby ich sąsiad, syn skromnego cieśli, którego znali, mówił sam o sobie w ten sposób. Wszystko, co Jezus czyni, czyni zgodnie z wolą Jego Niebieskiego Ojca. Objawia się jako namaszczony Duchem Świętym, jako Mesjasz, na którego od dawna czekał naród żydowski. Obecni jednak nie przyjmują tej prawdy. Nie rozumieją przesłania, że Mesjasz ma ich wyzwolić od grzechu i wprowadzić do swego Królestwa. Mesjanizm pojmowali, bowiem w wymiarze czysto politycznym. Uważali, że Mesjasz wyzwoli ich spod rzymskiej okupacji i pomoże w odbudowie własnej tożsamości narodowej.

Zastanówmy się, czy znamy i rozumiemy proroctwa dotyczące Jezusa Chrystusa. Warto je poznać i przyjrzeć się ich wypełnianiu w życiu i działalności naszego Pana.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 12 lipca

Niedziela, XV Tydzień zwykły
Kto ma uszy, niechaj słucha!
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 55,10-11; Ps 65,10-14; Rz 8,18-23; Mt 13,1-23
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 lipca

Piątek, XIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Oto Ja was posyłam jak owce między wilki
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 14,2-10; Ps 51,3-4.8-9.12-14.17; Mt 10,16-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 lipca

Sobota, XIV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy
Kto porzuci wszystko dla Ewangelii,
stokroć tyle otrzyma
i życie wieczne odziedziczy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 2,1-9;Ps 34,2-4 i 6. 9 i 12. 14-15;Dz 4,32-35;Mt 19,27-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter