24 sierpnia
sobota
Jerzego, Bartosza, Haliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 16 lipca 2019

Ocena: 4.4
389

Wiele Bożych spraw może rozgrywać się tuż obok mnie, a mimo to mogę ich nie zauważyć. A może to zbyt wielka ich ilość potrafi człowieka pozbawić wrażliwości na nie?

- tekst czytań -

fot. pixabay.com/CC0

Pierwsze czytanie: Wj 2,1-15a
    Dzisiejsza historia z Księgi Wyjścia zawiera opis kilku wydarzeń. Przyglądając się każdemu z nich, nie sposób nie zauważyć, że są one trudne: urodzenie Mojżesza w czasie, kiedy mordowano nowonarodzonych chłopców żydowskich, czy scena, w której Mojżesz zabija Egipcjanina. Mając w pamięci choć odrobinę historii biblijnej, wiemy, że Mojżesz stanie się Bożym wybrańcem, który otrzyma zadanie wyprowadzenia Izraelitów z Egiptu. Wspomniane powyżej wydarzenia spowodowały, że realizacja tego zadania stanęła pod wielkim znakiem zapytania. Chociaż uratowanie niemowlęcia przed śmiercią może wydawać się przypadkiem czy szczęśliwym zbiegiem okoliczności, to jednak dla wierzącego jest dowodem troski Boga o człowieka. Bóg wybrał, a więc i zadbał. Zadbał przy udziale innych ludzi. Może nie do końca tak, jak byśmy to sobie wyobrażali. Co więcej, poradził sobie ostatecznie także z trudnościami, które stworzył w swoim życiu sam Mojżesz. Bóg z tym wszystkim sobie poradzi, tylko trzeba Mu na to pozwolić i nie ograniczać Go naszymi wyobrażeniami o tym, jak powinno to zostać dokonane.

Psalm responsoryjny: Ps 69, 3.14. 30-31. 33-34
    Psalm 69 dobrze pasuje do sytuacji Mojżesza z pierwszego czytania. Najpierw dotknięty skutkami grzechu innych ludzi, w końcu sam popada w grzech, który komplikuje jego życie. Z nami bywa podobnie. Wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak zawołać za Psalmistą: „Ugrzęzłem w błotnej topieli i nie mogę znaleźć oparcia, trafiłem na wodną głębinę i nurt mnie porywa z sobą. Panie modlę się do Ciebie!”.

Ewangelia: Mt 11,20-24
    Wiele Bożych spraw może rozgrywać się tuż obok mnie, a mimo to mogę ich nie zauważyć. A może to zbyt wielka ich ilość potrafi człowieka pozbawić wrażliwości na nie? To, co powinno wywoływać nasz strach, to lęk przed przeoczeniem Bożego działania w naszym życiu. Dostrzeganie tego wszystkiego wymaga wrażliwego serca, nieustannie otwartego na poszukiwanie Boga w naszym życiu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 sierpnia

"Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: «Widziałem cię pod drzewem figowym»? Zobaczysz jeszcze więcej niż to."

Dziś w Kościele: sobota, XX tydzień zwykły
+ święto św. Bartłomieja, apostoła 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Ap 21,9b-14; Ps 145,10-13ab.17-18; J 1,45-51
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -