29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 21 listopada

Ocena: 4.6
1349

Wizja przyszłej zagłady jest w tym sensie przesłaniem nadziei, że jest jeszcze czas, by zwrócić się do Boga. Nie oznacza to, że można jeszcze odwrócić bieg spraw politycznych. Jednak można przyjąć nieuchronne wydarzenia jako daną przez Boga drogę oczyszczenia, w duchu przesłania Jeremiasza.

-teksty czytań-

Fot. pexels.com/ CCO

  Komentarze Bractwa Słowa Bożego, o.dr. hab. Waldemar Linke CP

Pierwsze czytanie: 1 Mch 2,15-29

Bunt kapłana Matatiasza i jego synów wydawał się działaniem czysto symbolicznym, bo jakie były szanse lokalnej rebelii wobec władzy jednego z najpotężniejszych państw ówczesnego świata. Można powiedzieć, że to gest bez znaczenia, romantyczny zryw, który mógł przynieść tylko dalsze zaostrzenie represyjnej polityki Aniocha IV Epifanesa i jego urzędników. Życie pokazało, że stało się zupełnie inaczej. Na ołtarzu w Modin rozpalił się płomień, który ogarnął całą Judeę, Samarię i Galileę. Powstało państwo, które swoim fundamentem uczyniło Torę.

Nie oznaczało to, że państwo to było zawsze wolne od wad, grzechów czy patologii. Jednak ten heroiczny zwrot, którego dokonała prowincjonalna rodzina kapłańska z Modin, jest punktem zwrotnym w historii Izraela. Przypomniał on, że Naród Wybrany ma własną drogę w historii, nie musi przyjmować obcej kultury i odrzucać własnej, zbudowanej na słowie Boga. To przypomnienie, że Izrael może być podmiotem, a nie tylko przedmiotem historii, było czymś, co teoretycznie nie miało prawa się zdarzyć, ale się zdarzyło. Sam Matatiasz pewnie nie zdawał sobie sprawy, że zaczął nową epokę. Wiedział tylko, że trzeba być wiernym Bogu i Jego przykazaniom.

Psalm responsoryjny: Ps 50 [49],1-2. 5-6. 14-15 [R.: por. 23b]

To Bóg ma w swych dłoniach stery historii, On kieruje swym ludem. Tylko On jest godzien czci. Ta władza Boga nad biegiem historii niknie nam czasem w gąszczu naszych projektów i intryg. Czasem jednak odsłania ją nagły podmuch wichru dziejów. Warto pamiętać o tych chwilach, które pokazują nam prawdziwy obraz świata, nim znów zagubimy go wśród złudzeń, że to my, ludzie, nadajemy bieg dziejom.

Ewangelia: Łk 19,41-44

Chyba bardziej Jezus płakał nad Jerozolimą, niż Jerozolima nad Jezusem, gdy szedł On na śmierć, dźwigając krzyż na szczyt Golgoty. Wtedy znalazła się tylko grupa kobiet, które użalały się nad Jego losem (Łk 23,27-31). Jezus nie oczekiwał jednak współczucia, ale nawrócenia. Także, gdy płakał nad Jerozolimą, to po to, by przywołać ją jeszcze do opamiętania. Wizja przyszłej zagłady jest w tym sensie przesłaniem nadziei, że jest jeszcze czas, by zwrócić się do Boga. Nie oznacza to, że można jeszcze odwrócić bieg spraw politycznych. Jednak można przyjąć nieuchronne wydarzenia jako daną przez Boga drogę oczyszczenia, w duchu przesłania Jeremiasza.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter